Uniwersytet Morski w Gdyni będzie współpracował z Uniwersytetem Morskim w Dalian

Uniwersytet Morski w Gdyni będzie współpracował z Uniwersytetem Morskim w Dalian

Uniwersytet Morski w Gdyni i Uniwersytet Morski w Dalian zawarły porozumienie o współpracy. Dokument w tej sprawie podpisali w Gdyni w dniu 21 kwietnia 2023 r. Rektorzy obu uczelni.

Chiński uniwersytet jest jedną z największych morskich uczelni na świecie, kształci ponad 25 tysięcy studentów. Położone nad Morzem Żółtym miasto Dalian liczy ok. 4 miliony mieszkańców i należy do największych portów świata. Porozumienie o współpracy podpisali Rektorzy uczelni, prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit oraz prof. Sun Yuqing.

Podpisana umowa z Uniwersytetem Morskim w Dalian otwiera przed Uniwersytetem Morskim w Gdyni nowe możliwości, podobnie jak porozumienie o współpracy, które 40 lat temu podpisaliśmy z Uniwersytetem Morskim w Szanghaju, otworzyło naszej Uczelni drogę do szerokiej współpracy z Dalekim Wschodem na wiele dziesięcioleci – mówi JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Współpraca z Uniwersytetem Morskim w Dalian oznacza dla UMG szereg korzyści, w tym wymianę studencką, pracowników, wspólne projekty badawcze i działania naukowe.

Zaproponowaliśmy uczelni z Dalian udział w rejsie na równik i już teraz Rektor Uniwersytetu Morskiego w Dalian prof. Sun Yuging zapewnił, iż na podkładzie naszej szkolnej fregaty – „Daru Młodzieży” na równik popłynie co najmniej trzech studentów z Chin – podkreśla Rektor UMG. Studenci z Chin mają pojawić się na Wydziale Nawigacyjnym, gdzie od nowego roku akademickiego uruchomione zostaną zajęcia w języku angielskim. W dalszej perspektywie mamy nadzieję na wyjazd naszych studentów do Dalian, podobnie, jak było w przypadku współpracy z Uniwersytetem Morskim w Szanghaju – dodaje prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Uniwersytet w Dalian jest 27. zagraniczną uczelnią, z którą współpracować będzie Uniwersytet Morski w Gdyni. Podjęcie współpracy z chińską uczelnią to potwierdzenie założeń Rektora UMG na kolejne dwa lata kadencji związanych z internacjonalizacją Uniwersytetu i rozszerzenia działań Uczelni w środowisku międzynarodowym.

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

B. Tobieński
21.04.2023