"Horyzont II" na Spitsbergen w 15. urodziny
Okazją do urodzinowego uhonorowania naszego statku "Horyzont II" było 15-lecie jego służby w barwach Akademii Morskiej i start do 35-tej podróży z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.
Wprawdzie okrągła rocznica minęła w kwietniu, jednak trwający wówczas remont klasowy sprawił, że wręczenie urodzinowego tortu przełożyliśmy na czas gdyńskich obchodów Święta Morza. W piątek 26 czerwca, urodzinowo-pożegnalna ceremonia odbyła się przy Nabrzeżu Pomorskim.
Uznanie dla roli statku w realizacji polskich i międzynarodowych projektów badawczych w Arktyce, wyraził wicedyrektor Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk pan Krzysztof Otto, flagę Gdyni - portu macierzystego "Horyzonta II" - wręczyła w imieniu prezydenta, wiceprzewodnicząca Rady Miasta pani Joanna Zielińska, a w imieniu Działu Armatorskiego, pani Katarzyna Muszyńska obok życzeń dalszej pomyślnej służby dla statku i załogi, przekazała kapitanowi Ryszardowi Doraczyńskiemu urodzinowy tort.
Było słonecznie i uroczyście - załoga statku, płynący na Spitsbergen studenci Wydziału Elektrycznego AMG oraz grupa polarników - po współnej, pamiątkowej fotografii, punktualnie o godz. 16.00 pożegnali się z bliskimi, i przy dźwięku statkowej syreny oraz huku petard, wyruszyli na północ. W grupie polarnej płynie także "Rudi" - pies husky - który "Horyzontem II" wraca do miejsca swego urodzenia, co manifestował radosnym podnieceniem.
Po dotarciu do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, na statek zaokrętuje międzynarodowa grupa badaczy - uczestników polarnych warsztatów naukowych, realizowanych wzdłuż brzegów Spitsbergenu z zawinięciami do: Longyearbyen - Petunia - Kaffioyra - Bellsund - Hornsund. W Gdyni "Horyzont II" spodziewany jest 18 lipca.
Statek badawczo-szkoleniowy "Horyzont II", według oryginalnej koncepcji opracowanej w AMG, zbudowany został ze środków Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Komitetu Badań Naukowych i środków własnych pochodzących od sponsorów i uzyskanych ze sprzedaży cegiełek. Podniesienie bandery nastąpiło 28 kwietnia 2000 r., a matką chrzestną została Hanna Gronkiewicz-Waltz, ówcześnie prezes Narodowego Banku Polskiego.
W pierwszy bałtycki rejs szkoleniowy „Horyzont II” wyszedł 9 maja 2000 roku, a pod koniec czerwca popłynął w swą pierwszą podróż na Spitsbergen. Po wrześniowym, drugim już rejsie na Spitsbergen, „Horyzont II” popłynął w swą najdłuższą jak dotąd podróż na polską stację im. Henryka Arctowskiego w Antarktyce. Podczas trwającej 3 miesiące wyprawy pokonał dystans 18 698 mil morskich.
W kolejnych latach ustalił się docelowy model eksploatacji statku – ok. 8 miesięcy w roku wykorzystywany jest w rejsach szkoleniowych. Realizuje praktyki manewrowe i radarowe dla studentów AMG i uczniów średnich szkół morskich w krótkich bałtyckich rejsach oraz dwie 3- 4-tygodniowe podróże do Arktyki – efekt wieloletniej współpracy z Instytutem Geofizyki PAN. W każdej, obok naukowców z polskich instytutów badawczych, płynie 20 studentów Wydziału Elektrycznego AMG, w ramach praktyk morskich. Statek wiezie także zaopatrzenie dla stacji – żywność, paliwo, materiały niezbędne do funkcjonowania stacji, sprzęt badawczy. Horyzont II” bierze także udział w międzynarodowych projektach badawczych. Są to często pionierskie wyprawy - w słabo poznane rejony archipelagu Svalbard, udział w międzynarodowych naukowych warsztatach terenowych. Statek stanowi integralny element polskiej obecności w Arktyce.
W latach 2000 – 2014 „Horyzont II” odbył 242 rejsy szkoleniowe w tym 34 na Spitsbergen i 1 do Antarktyki, przebył prawie 210 tys. Mm, przeszkolił ok. 3600 studentów.
Tutaj więcej o historii "Horyzonta II"
Fotografował Tomasz Degórski