I Konferencja dedykowana tematyce Transportu Autonomicznego już w grudniu br.

Transport autonomiczny tematem I Konferencji w dniu 10 grudnia br.

W dniu 10 grudnia 2024 roku na Wydziale Nawigacyjnym UMG odbędzie się I Konferencja poświęcona zagadnieniom "Transportu autonomicznego".

Konferencja ma być wydarzeniem cyklicznym, obejmującym problemy badawcze autonomicznych środków transportu i ich eksploatacji. Ma być forum wymiany poglądów, wyników badań i wdrożeń nowych technologii w obszarze transportu autonomicznego.

Organizatorzy I Konferencji "Transport autonomiczny" - Uniwersytet Morski w Gdyni, Instytut Transportu Samochodowego Warszawa, Urząd Transportu Kolejowego - zapraszają do zgłaszania udziału w roli prelegenta w wydarzeniu. Streszczenia referatów w języku angielskim należy przesłać do dnia 15 listopada 2024 roku na adres: auttransatumg.edu.pl.

Artykuły w języku angielskim, po recenzjach, będą publikowane w czasopiśmie TransNav (70 pkt) lub w przygotowywanej monografii.

Strona internetowa konferencji: Konferencja Transport Autonomiczny (umg.edu.pl)

 


Informacje dodatkowe

Stale zwiększające się wykorzystanie automatyzacji w eksploatacji statków, wraz z przewidywanym wzrostem wykorzystania zdalnego sterowania i autonomicznej obsługi kluczowych funkcji, będzie wymagało innego podejścia, nowej filozofii działania a co za tym idzie dostosowania przyjętych norm dotyczących ingerencji manualnej i kontroli na pokładzie, zawartych w konwencji SOLAS i innych instrumentach IMO, nowego podejścia w nawigowaniu MASS (Maritime Autonomous Surface Ship).

Trwające na forum IMO prace związane z żeglugą autonomiczną, nad wdrożeniem Kodeksu MASS w ostatnim czasie zwolniły. Zdecydowano o przełożeniu terminu na wejście w życie Kodeksu w formie obowiązującej na rok 2032. W roku 2025 planowane jest przyjęcie nieobowiązkowego instrumentu IMO.

Celem prowadzonych prac w zakresie żeglugi autonomicznej jest zapewnienie spójnych międzynarodowych ram regulacyjnych, które umożliwią  bezpieczną eksploatację MASS. Wspomniany Kodeks ma ponadto na celu wspieranie nowych rozwiązań i integracji nowych technologii, zapewnienie spójności w podejściu do projektowania, budowy i eksploatacji MASS.

Modyfikacji programów akademickich, nowych programów i szkoleń oczekuje  cała branża morska, w tym offshore,  szczególnie w świetle rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych, które obsługiwać będą wyspecjalizowane jednostki, również operujące na różnych poziomach autonomiczności.

Przedstawiony zakres działań na forum IMO oraz administracji morskich, związany jest z koniecznością podjęcia prac B+R związanych z:

  • oszacowaniem ryzyka podróży morskiej MASS oraz na obszarach morskich farm wiatrowych,
  • zastosowaniem nowych technologii związanych z bezpieczną eksploatacją MASS,
  • wpływem czynnika ludzkiego - roli, obowiązków i odpowiedzialność kapitana MASS i załogi MASS na bezpieczeństwo żeglugi,
  • ratownictwem morskim realizowanym przez MASS,
  • zadaniami i odpowiedzialnością  „zdalnego centrum operacyjnego” i „zdalnego operatora”,
  • wykorzystaniem sztucznej inteligencji AI w żegludze autonomicznej,
  • cyberbezpieczeństwem, zagrożeniami związanymi z terroryzmem i piractwem w żegludze autonomicznej.

 

Ponieważ morska jednostka autonomiczna będzie nierozerwalnie związana z systemami multimodalnego i intermodalnego transportu towarów, należy rozwiązywać problemy badawcze wspólnie dla wszystkich morskich, kolejowych, drogowych i lotniczych autonomicznych środków transportu.

I Konferencja TRANSPORT AUTONOMICZNY ma być cykliczną, obejmującą problemy badawcze autonomicznych środków transportu, ich eksploatacji, ma być forum wymiany poglądów, wyników badań i wdrożeń nowych technologii w obszarze transportu autonomicznego.

I Konferencja TRANSPORT AUTONOMICZNY odbędzie się pod patronatem:

  • JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż., kpt. ż. w. Adama Weintrita
  • Dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego Warszawa, prof. dr hab. inż. Marcina Ślęzaka
  • Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacego Góry
  • Ośrodka ds. IMO przy Polskim Rejestrze Statków

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Zbigniew Burciu

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Z. Burciu
09.10.2024