Zapraszamy na Naukowe Wieczory z UMG!

Plansza z tytułem Naukowe wieczory z UMG

Już w najbliższą środę, 23 października 2024 roku, rozpocznie się cykl otwartych wykładów popularnonaukowych, przygotowanych przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Na wykłady Uczelnia zaprasza mieszkańców Trójmiasta i okolic. Wstęp jest wolny, a po każdym wykładzie będzie można indywidualnie porozmawiać z prelegentem.

W przygotowanie wydarzenia Uniwersytet Morski w Gdyni zaangażował swoich doświadczonych wykładowców, a tematyka ich wykładów będzie oscylować wokół ważnych, aktualnych wydarzeń współczesnego świata. Nie zabraknie morskiego aspektu prezentowanych zagadnień, co wynika z morskiego charakteru gdyńskiej uczelni, organizatora wydarzenia.

Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni wpisują się w działania związane ze społeczną odpowiedzialnością naszej Uczelni. Chcemy być jeszcze bliżej mieszkańców Gdyni, Trójmiasta i okolic i przez cały rok akademicki 2024/2025 dzielić się z nimi naszą wiedzą, doświadczeniem i osiągnięciami. Jestem przekonany, iż różnorodna tematyka prezentowanych wykładów z pewnością zainteresuje zarówno osoby młodsze, jak i te nieco starsze, skłonne pogłębić swoją wiedzę w określonych obszarach, a także podyskutować przy kawie z prelegentem” – podkreśla dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, prorektor ds. nauki i jednocześnie kierownik projektu.

Wykłady będą się odbywać cyklicznie, dwa razy w miesiącu, w co drugą środę, o godzinie 18:00 w auli Wydziału Nawigacyjnego UMG. Wydział mieści się na gdyńskim nabrzeżu, w sąsiedztwie planetarium – przy alei Jana Pawła II 3.

Pierwszy wykład wygłosi dr hab. inż. Aneta Ocieczek, prof. UMG, która zaprezentuje koncepcję miasta-gąbki jako elementu poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju. Kolejne wykłady będą poruszały m.in. zagadnienia wykorzystania gier we wspieraniu biznesu czy w poprawie edukacji, poruszą kwestię ekologiczności handlu internetowego, przybliżą zalety i wady wybranych źródeł światła czy też zaprezentują nowatorskie zastosowania elektromagnesów na morzu.

Do udziału w wydarzeniu JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaprasza wszystkich mieszkańców Trójmiasta i okolic, zainteresowanych rzeczywistym wykorzystaniem nauki w codziennym życiu. Celem wieczornych wykładów jest pokazanie, że nauka obecna jest w każdym aspekcie współczesnego świata, a wyniki naukowych badań mogą znaleźć zastosowanie w rozwiązywaniu szeregu problemów i zjawisk społecznych.

Wszystkie wykłady mają charakter otwarty, a wstęp na nie jest wolny. Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie wydarzenia: Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni | Uniwersytet Morski w Gdyni (umg.edu.pl)

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Lokalni Rzecznicy Nauki na Uniwersytecie Morskim w Gdyni”, finansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.

UMG Pion Prorektora ds. Nauki

Dział Nauki