Obchody Światowego Dnia Turystyki 2024

W dniu 11 października 2024 roku w Olivia Star w Gdańsku odbyły się regionalne Obchody Światowego Dnia Turystyki 2024 (World Tourism Day 2024). Święto to jest uroczyście obchodzone od 1980 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). W tym roku hasłem przewodnim obchodów Światowego Dnia Turystyki była „Turystyka i pokój”. Uroczystość rozpoczęła się debatą pt. „Kierunek zrównoważona turystyka – szansa czy wyzwanie w obecnych czasach?”, do której zaproszono prof. Annę Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Piotra Ciechowicza, wiceprezesa Agencji Rozwoju Pomorza. W uroczystości udział wzięli również pracownicy Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości - dr hab. Joanna Kizielewicz, prof. UMG Kierownik Katedry Zarządzania i Ekonomii oraz dr hab. inż. Przemysław Dmowski, prof. UMG, Prodziekan ds. Kształcenia.

Wydarzenie to jest okazją do wręczania odznaczeń państwowych i nagród dla osobistości wyróżniających się na rynku turystycznym i hotelarskim. Tradycją jest ceremonia przyznania Odznak honorowych Za Zasługi dla Turystyki, które są nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki. W tym roku odznaczenie otrzymał Pan Andrzej Demczak, Pani Joanna Jagoda, Pan Jarosław Kowalczuk oraz Pan Sebastian Moś. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przeszłości to odznaczenie otrzymali również pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w tym m.in. dr hab. Joanna Kizielewicz, prof. UMG, dr Tomasz Studzieniecki oraz dr Aleksandra Grobelna.

Marszałek Województwa Pomorskiego corocznie przyznaje również Statuetkę Gryfa Pomorskiego za całokształt działalności dla rozwoju turystyki i budowanie marki turystycznej województwa pomorskiego. W 2024 roku przyznane zostały dwie statuetki dla Pani Doroty Reszke i Pani Haliny Rogińskiej. Wręczono też inne wyróżnienia w kilku kategoriach, tj. Innowacje w turystyce, Wydarzenie roku, Oferta turystyczna, Osobowość roku, Inwestycja w turystyce i inne.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

J. Kizielewicz
11.10.2024