Tablica pamięci dyrektora PSM kpt. ż.w. Stanisława Koski i dr Jadwigi Titz-Kosko

Tablica pamięci dyrektora PSM kpt. ż.w. Stanisława Koski i dr Jadwigi Titz-Kosko

Pierwszego września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, w czasie której dr Jadwiga Titz-Kosko była żołnierzem AK i uczestniczką Powstania Warszawskiego, oraz w 85. rocznicę śmierci dyrektora Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni kpt. ż.w. Stanisława Kosko na zbombardowanym przez Niemców okręcie ORP „Gdynia”, na budynku Szpitala Reumatologicznego w Sopocie odsłonięta została upamiętniająca Ich tablica.

Kpt. ż.w. Stanisław Kosko był do wojny (jak mówiła żona) pierwszym absolwentem Szkoły Morskiej i ostatnim jej dyrektorem. Uczestnik wojny z bolszewikami w 1920 roku, harcerz, absolwent Szkoły Morskiej z 1923 roku, oficer pokładowy na „Darze Pomorza” w rejsie dookoła świata – za reportaż o którym otrzymał Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Umiejętności, kapitan żeglugi wielkiej i dyrektor Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Jego żona – lekarz reumatolog, odważna i bezkompromisowa, była wielkim społecznikiem, w czasie okupacji – dyrektorką w Szpitalu Dzieciątka Jezus, prowadziła kursy dla sanitariuszek Armii Krajowej, podczas Powstania Warszawskiego w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa przyjmowała rannych powstańców, fabrykowała ich historie choroby i wyprowadzała na polską stronę. Po wojnie zorganizowała Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci, Szpital Reumatologiczny w Sopocie oraz sieć poradni, a dla seniorów Dom „Za Falochronem” w Gdyni-Witominie.

Te dwie świetlane postaci po raz pierwszy zostały uhonorowane na jednej tablicy dzięki Oddziałowi Gdańskiemu Instytutu Pamięci Narodowej, przy wparciu Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak, wiceprezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Kinga Kozicka, przewodnicząca Rady Miasta Sopotu Aleksandra Gosk i prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Tablicę poświęcili ks. proboszcz Wojciech Lange z parafii św. Andrzej Boboli oraz biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz.

Małżonkowie spoczywają na Cmentarzu Witomińskim, a ich mogiła – staraniem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i decyzją prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

 

Małgorzata Sokołowska

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M. Sokołowska
02.09.2024