„Żegluga w przyszłości: bezpieczeństwo przede wszystkim” tematem Światowego Dnia Morza 2024
Tegoroczny Światowy Dzień Morza obchodzony jest pod hasłem Żegluga w przyszłości: bezpieczeństwo przede wszystkim. W dniu 26 września 2024 roku w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO w Londynie odbędą się główne uroczystości tego wydarzenia, w których weźmie udział JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
Temat przewodni Światowego Dnia Morza nawiązuje bezpośrednio do pracy IMO na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony pracy na morzu w połączeniu z ochroną środowiska morskiego – przy równoczesnym zapewnieniu, że przy tworzeniu przepisów uwzględnione jest szybkie tempo zmian technologicznych oraz innowacji.
Tegoroczny temat został zatwierdzony przez Radę IMO na jej 129. sesji, w następstwie propozycji przedłożonej przez Sekretarza Generalnego. Zdaniem Kitack Lima zaproponowane hasło pozwoli IMO skupić się na pełnej implementacji przepisów regulujących kwestie bezpieczeństwa, a wynikających bezpośrednio z nowych oraz wdrożonych już technologii, jak również kwestii wprowadzenia paliw alternatywnych, w tym środków mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych ze statków.
Związane jest to z faktem, iż IMO dąży zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa, jak i wydajności żeglugi, a co się z tym wiąże – również do udoskonalenia przepływu międzynarodowego handlu morskiego tak, aby w dalszym ciągu przebiegał płynnie i wydajnie.
Kwestie bezpieczeństwa żeglugi znajdują się w centrum wszystkich działań IMO od momentu powstania organizacji w 1948 roku. Przepisy regulujące te kwestie nieustannie się zmieniają, obszary zaś, które wymagają dodatkowych regulacji prawnych, są na bieżąco uzupełniane dzięki proaktywnej pracy IMO. Zadaniem IMO jest przewidywanie niezbędnych do wdrożenia zmian, które pojawiają się w wyniku wdrażania nowych technologii czy innowacji. Przykładem takich działań są prace dotyczące Kodeksu MASS (Kodeks dla morskich statków autonomicznych).
W 2024 r. mija 50 lat od przyjęcia Konwencji SOLAS z 1974 r., kluczowego traktatu IMO regulującego kwestie bezpieczeństwa na morzu.
Z okazji Światowego Dnia Morza 2024 Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO, Arsenio Dominguez, wystosował przesłanie na tę okoliczność:
Kiedy myślimy o bezpieczeństwie na morzu, jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą nam do głowy, jest Międzynarodowa Konwencja o Bezpieczeństwie Życia na Morzu (SOLAS). W 2024 r. mija 50 lat od przyjęcia tego traktatu. Możemy być dumni z kluczowej roli, jaką Konwencja ta odegrała w ustanawianiu międzynarodowych standardów bezpieczeństwa w zakresie budowy, wyposażenia i eksploatacji statków, zapobiegania katastrofom morskim i ochrony życia.
Nie możemy jednak popadać w samozadowolenie.
Tegoroczny temat Światowego Dnia Morza: „Żegluga w przyszłości: bezpieczeństwo przede wszystkim!” wzywa do podjęcia wspólnego wysiłku, aby zapewnić, że dotrzymamy kroku trwającej transformacji w żegludze.
W IMO musimy zapewnić ciągły rozwój i wdrażanie systemu prawnego, aby priorytetowo traktować bezpieczeństwo, gdy zmierzamy ku przyszłości.
Zachęcam wszystkie zainteresowane strony do uczczenia tegorocznego Światowego Dnia Morza w dniu 26 września i zapraszam do przyłączenia się do dyskusji internetowej z wykorzystaniem hashtagu #WorldMaritimeDay.
Pracujmy wszyscy, aby żeglować w przyszłość, stawiając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!
Tegoroczny temat obchodów Światowego Dnia Morza jest także ściśle powiązany z Agendą ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz wybranymi celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG ang. Sustainable Development Goals).
Światowy Dzień Morza został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1978 roku, w 20-rocznicę wejścia w życie konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską (International Maritime Organization, IMO).
Wydarzenie to zostało utworzone, aby podkreślić znaczenie mórz dla naszej planety i promować ochronę oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów morskich.
Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO, Arsenio Dominguez wraz z JM Rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adamem Weintritem podczas obchodów Światowego Dnia Morza 2024 w Londynie. Fot. www.imo.org