Praktyki publikacyjne w czasopismach naukowych - seminarium z prof. Herculesem Haralambidesem
W dniu 12 czerwca 2025 roku na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się seminarium naukowe, które zrealizowano w ramach projektu pt. „PROGRESS - Rozwój naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w naukach o zarządzaniu i jakości” finansowanego z Programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” ze środków Ministerstwa Nauki, który kierowany jest przez dr hab. Joannę Kizielewicz, prof. UMG. Organizację wydarzenia wspierała organizacyjnie dr Katarzyna Skrzeszewska z Katedry Zarządzania i Ekonomii, która pełni w projekcie rolę koordynatora ds. szkoleń.
Zgodnie z założeniami projektu seminarium miało na celu poszerzenie wiedzy pracowników badawczo-dydaktycznych i doktorantów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w obszarze związanym z praktykami publikacyjnymi w czasopismach naukowych z obszaru nauk o zarządzaniu i jakości. Dodatkowo uczestnicy poznali kluczowe zasady doboru czasopism odpowiadających zakresowi prowadzonych badań naukowych.
W seminarium prowadzonym przez prof. Herculesa Haralambidesa wzięło udział 11 uczestników, wśród których znaleźli się zarówno pracownicy Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości, jak i doktoranci Szkoły Doktorskiej. Kameralna atmosfera spotkania sprzyjała aktywnej dyskusji i interaktywnej wymianie doświadczeń.
Prof. Hercules Haralambides jest światowej sławy ekspertem specjalizującym się w ekonomii morskiej i logistyce. Obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego renomowanego czasopisma Maritime Economics & Logistics oraz jest założycielem Erasmus Center for Maritime Economics and Logistics. Jego wieloletnie doświadczenie obejmuje pracę akademicką na wielu uczelniach, w tym m. in. w Erasmus University Rotterdam, National University of Singapore, a obecnie jest Distinguished Chair Professor at Dalian Maritime University (China). Doradzał międzynarodowym instytucjom, w tym Komisji Europejskiej. Prof. Haralambides jest również autorem ponad 300 publikacji naukowych i był dyrektorem portu Brindisi. Został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Feniksa przez Republikę Grecką. Szczegółowe informacje można znaleźć w jego CV dostępnym pod adresem: https://univ-paris1.academia.edu/HerculesHaralambides/CurriculumVitae.
Podczas seminarium uczestnicy mieli okazję poznać szczegółowe zasady oceny publikacji naukowych stosowane przez edytorów prestiżowych czasopism, kluczowe czynniki decydujące o powodzeniu artykułów oraz praktyczne wskazówki związane z wyborem odpowiedniego miejsca publikacji. Dzięki temu wydarzeniu pracownicy naukowi i doktoranci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zdobyli cenną wiedzę, która w perspektywie długoterminowej może przyczynić się do zwiększenia liczby publikacji w czasopismach wysoko punktowanych.
Spotkanie z prof. Haralambidesem było drugim z cyklu seminariów realizowanych w ramach projektu PROGRESS. Kolejne wydarzenie jest zaplanowane w 2026 roku, co ma jeszcze bardziej wzmocnić potencjał naukowy UMG w obszarze nauk o zarządzaniu i jakości.
Inicjatywa ta wpisuje się w strategiczne cele UMG, wspierając doskonałość naukową oraz podnosząc prestiż uczelni zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Poprzez rozwój umiejętności publikacyjnych i pogłębianie wiedzy na temat procesów redakcyjnych, Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości wzmacnia swoją pozycję jako ośrodek innowacyjnych badań i edukacji na najwyższym poziomie.
Kierownik Projektu
dr hab. Joanna Kizielewicz, prof. UMG