ONE WATER

Zdjęcie grupowe w sali Senatu UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni buduje lokalny ekosystem innowacji skupiony wokół wyzwań związanych z wodą.

W dniu 15 kwietnia 2025 roku w UMG odbyło się pierwsze spotkanie, którego celem było zainicjowanie budowy regionalnego ekosystemu innowacji w ramach europejskiego konsorcjum przygotowującego wniosek w ramach ”EIT Call for Proposals 2025 for a new EIT Knowledge and Innovation Community (KIC) on Water, Marine and Maritime Sectors and Ecosystems (‘Water’)”.

Będzie to dziesiąta Wspólnota Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Polska jako kraj nadbałtycki doskonale wpisuje się w założenia Komisji Europejskiej i wyzwania stawiane ośrodkom badawczym, edukacyjnym i środowiskom biznesowym w obszarze współpracy w sektorach i ekosystemach związanych z wodą. Działania podejmowane przez UMG w ramach konsorcjum są zgodne ze strategią rozwoju UMG w latach 2024-2028, przyjętą przez Senat Uczelni.

W spotkaniu w UMG uczestniczyli przedstawiciele 12 firm z branż związanych z gospodarką morską i wodną: Polskie Linie Oceaniczne, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Baltic Hub Container Terminal, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Trident BMC, HG Solutions, Transition Technologies, PGE EC, jak również jednostek badawczych Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu w Bergen. Współgospodarzem wyjątkowego wydarzenia obok UMG była Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości - Inkubator Starter, która w ramach regionalnego ośrodka innowacji uzupełni kompetencje UMG w zakresie przedsiębiorczości i środowiska dla rozwoju start-upów.

Spotkanie otworzył JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, który powitał gości w Sali Senatu UMG, podkreślając tradycję morskiej uczelni i jej znaczenie w regionie. Spotkanie zainicjował i poprowadził Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, który przedstawił cel spotkania i misję tworzenia regionalnego ośrodka innowacji oraz wskazał na znaczenie inicjatywy dla Pomorza i kraju oraz siły synergii nauki i biznesu płynącej z łączenia odpowiednich ludzi, kompetencji i infrastruktury. Ze strony UMG w spotkaniu wzięli udział również Prorektor ds. Nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, Kierownik Zakładu Ekonomiki i Polityki Przestrzennej IM UMG dr inż. Marcin Kalinowski oraz Dyrektor Centrum Transferu Technologii dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba, która omówiła założenia nowej wspólnoty EIT Water, jak również regionalnego ośrodka innowacji poparte doświadczeniami z funkcjonowania innych wspólnot. Podkreśliła, iż EIT wspiera innowacje, tak aby mogły wydarzyć się na styku badań, edukacji i biznesu dla dobra obywateli, a kluczowym narzędziem do ich realizacji jest współpraca międzysektorowa. Wspomniała również, iż zadaniem regionalnego ośrodka innowacji umiejscowionego w centrum lokalnego ekosystemu w ramach EIT Water w Polsce będzie wzmacnianie innowacji i przedsiębiorczości oraz pełnienie roli kluczowego łącznika pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami oraz partnerami zaangażowanymi w działalność Wspólnot Wiedzy i Innowacji EIT w całej Europie. O planowanych działaniach lokalnego ekosystemu i znaczeniu przedsiębiorczości oraz mechanizmach wsparcia młodych firm z ramienia Inkubatora Starter opowiedziały Prezes Inkubatora Magdalena Wójtowicz oraz Menedżer Zespołu ds. Rozwoju Start-upów Ewa Ropela.

Gościem wydarzenia była dr Yekaterina Astaflyeva, oficer naukowy DAM Niemieckiego Związku Badań Morskich, która wraz z Andreą Magugliani Kierownikiem Komunikacji i Relacji Zewnętrznych w obszarze strategii morskich z Uniwersytetu w Bergen przedstawiła założenia międzynarodowego projektu planowanego w ramach programu EIT Water. Podkreśliła znaczenie współpracy z wiodącymi europejskimi partnerami oraz dostępu do zaawansowanego systemu wsparcia, obejmującego mentoring oraz finansowanie innowacyjnych projektów z naszego regionu. Całość działań przyszłego regionalnego ośrodka innowacji przyczyni się do zwiększenia pozycji polskich podmiotów na arenie międzynarodowej.

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Fot. Martyna Kidoń-Gustawska

Podmiot udostępniający: 

UMG Zespół ds. Własności Intelektualnej i Komercjalizacji Badań

Wytworzył informację:

M. Kukowska-Kaszuba
17.04.2025