Impresje studenckie z uczestnictwa w IAMU/AGA 24 Conference
W dniach od 07.10 do 12.10.2024 roku delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod przewodnictwem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita wzięła udział w obradach i konferencji Annual General Assembly 2024 Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU/AGA24). Obradom przewodniczył Chairman IAMU JM Rektor UMG prof. Adam Weintrit.
Tegoroczny zjazd IAMU odbył się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Bourne, w stanie Massachusetts na terenie kampusu Massachusetts Maritime Academy, wraz z wizytą studyjną w mieście portowym Boston.
Zarówno obrady IAMU poświęcone przyszłości globalnego szkolnictwa morskiego, jak i konferencja, stanowiąca doskonałą okazję do wymiany międzynarodowych doświadczeń, były wydarzeniami, które miały istotny wpływ na zacieśnienie współpracy w zakresie edukacji morskiej między uczelniami zrzeszonymi w IAMU.
Z grona pracowników badawczo-dydaktycznych naszą Uczelnię reprezentowali:
- prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit,
- dr inż. kpt. ż.w. Piotr Kopacz,
- dr inż. Kamil Formela oraz
- mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski z Katedry Nawigacji, a także
- dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG z Katedry Transportu.
Uczestniczyli oni w dyskusjach, obradach, sesjach posterowych oraz angażowali się w trakcie prezentacji projektów w ramach studenckiej części konferencji, zadając prelegentom istotne pytania. JM Rektor prof. Adam Weintrit miał również okazję zwiedzić przybyły w swym dziewiczym rejsie z Filadelfii nowy statek szkoleniowy goszczącej Uczelni, Patriot State.
Ponadto dr inż. kpt. ż.w. Piotr Kopacz odebrał nagrodę za najlepiej przygotowaną recenzję w ramach procesu ewaluacji zrealizowanych projektów badawczych IAMU. Dyplomy uznania otrzymali również dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG z Wydziału Informatyki i dr inż. kpt. ż.w. Piotr Kopacz za ewaluację w kontekście selekcji wniosków o finansowanie projektów badawczych IAMU. Certyfikaty z kolei - Członka Międzynarodowego Komitetu Programowego oraz recenzenta konferencji otrzymał dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG.
Grono studentów UMG było godnie reprezentowane przez zasłużonych dla Uczelni studentów, tj.
- Wiktorię Dumińską i Jakuba Kulbata z Wydziału Nawigacyjnego oraz
- inż. of. Patrycję Boratyńską, Przemysława Blicharskiego i inż. of. Szymona Jabłońskiego z Wydziału Mechanicznego.
Natomiast
- Paulina Wolska z Wydziału Nawigacyjnego
przedstawiła prezentację pt. Effectiveness of ship evasive maneuver enhanced by a comprehensive radar report przygotowaną wraz z Aleksandrą Żywuszko z Wydziału Nawigacyjnego pod kierunkiem dr. inż. kpt. ż.w. Piotra Kopacza.
Studenci uczestniczyli w panelach, prezentacjach projektów, sesjach posterowych oraz warsztatach z nowoczesnego przywództwa. Udział studentów UMG był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Sekretarza Generalnego InterManager – międzynarodowego stowarzyszenia handlowego dla sektora zarządzania statkami i załogami, kpt. Kuby Szymańskiego.
Delegaci naszego Uniwersytetu wzięli wspólnie udział w ceremoniach otwarcia i zamknięcia, podsumowujących konferencję i pracę Prezydium oraz Komitetów IAMU, a także mniej formalnych wydarzeniach, w tym integracyjnym rejsie po zatoce Buzzards Bay na ponad 100-letnim szkunerze SSV ERNESTINA-MORRISSEY czy na koniec w wycieczce technicznej do Bostonu, podczas której, z pokładu statku wycieczkowego, poznali historię i architekturę miasta.
Szczególnie rejs starym, aczkolwiek doskonale zachowanym i utrzymanym, żaglowcem pozostanie na długo w pamięci uczestników ze względu na doskonałą, koleżeńską atmosferę na pokładzie, wartościowe rozmowy z Koleżankami i Kolegami ze wszystkich stron świata oraz fenomenalne warunki pogodowe. Czas wolny reprezentanci naszej Uczelni spędzali na poznawaniu Bourne, Buzzards Bay oraz Bostonu, w tym zwiedzaniu USS Constitution (będącym najstarszym okrętem wojennym w służbie), kampusów MIT oraz Harvardu czy podziwianiu panoramy Bostonu z tarasu widokowego wieżowca Prudentialu.
Wyjazd na konferencję IAMU/AGA24 z całą pewnością wiązał się z intensywnym zaangażowaniem merytorycznym uczestników w poszczególne panele tego wydarzenia. Prowadzono szereg istotnych rozmów o przyszłości i kierunkach rozwoju systemu międzynarodowego szkolnictwa morskiego. Warto podkreślić, że podczas tych rozmów i debat, opinie prezentowane przez naszą Uczelnię, jak również osiągnięcia Uniwersytetu były zauważane i respektowane.
Szymon Jabłoński
Wydział Mechaniczny
Galeria zdjęć z wydarzenia