SOLIDARNI Z UKRAINĄ

CENTRA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
  • W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim została utworzona specjalna skrzynka informacyjna dla jednostek samorządu terytorialnego, w tym dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Wszelkie pytania dotyczące uprawnień uchodźców z Ukrainy w zakresie świadczeń, dostępu do rynku pracy, opieki zdrowotnej itp. prosimy kierować na adres poczty elektronicznej: jst.ukraina@gdansk.uw.gov.pl(link sends e-mail)
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wejherowie. Na terenie powiatu wejherowskiego działa Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego – telefon 58 572 94 40 (czynny całą dobę), który koordynuje działania związane z organizacją pomocy dla uchodźców z Ukrainy, udziela wszelkich informacji na ten temat oraz zbiera deklaracje chęci pomocy od osób prywatnych, firm oraz organizacji pozarządowych, które w jakikolwiek sposób chciałyby wesprzeć obywateli Ukrainy.
 
 
PUNKTY INFORMACYJNE
 
 
INFOLINIE/PORADNICTWO
 
 
POMOC PSYCHOLOGICZNA
  • Pomoc psychologiczna, finansowa i rzeczowa oferowana przez miasto Gdynia: Gdynia wspiera(link is external)
  • Interwencyjne wsparcie psychologiczne 515 475 543 w godz. 10:00-16:00 od poniedziałku do piątku.
  • Pomoc psychologa można uzyskać w Centrum Interwencji Kryzysowej pod numerem 58 622 22 22, który działa całodobowo. Można tam uzyskać bieżące wsparcie lub otrzymać skierowanie na indywidualne konsultacje psychologiczne, również w języku ukraińskim.
 
 
JAK MOŻEMY POMÓC?
  • Chcesz wesprzeć uchodźców?  #PomagamUkrainie (link is external)
  • Zakończone aktywności
    • W dniach 28 lutego – 4 marca zorganizowano na Uniwersytecie zbiórkę rzeczy, by wesprzeć potrzebujących uchodźców z Ukrainy oraz pokazać solidarność z narodem ukraińskim. W ciągu tygodnia zebrano ogromną liczbę darów, takich jak środki higieny osobistej, jedzenie z długim terminem przydatności oraz dla dzieci, leki, czy ubrania. Rozwożenie darów do miejsc dystrybucji zostało przeprowadzone przez członków Parlamentu Studenckiego UMG.
    • Prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Mirosław Czechowski prof. UMG spotkał się z grupą studentów UMG pochodzących z Ukrainy. Podczas spotkania studentów zapewniono o wsparciu ze strony całej społeczności akademickiej, a także poinformowano o możliwości uzyskania pomocy.
 
 
WSPARCIE STUDENTÓW
  • Studenci obywatelstwa ukraińskiego mogą wnioskować o zapomogę i stypendia socjalne. Pion prorektora ds. Studenckich i Kształcenia oraz dziekanaty wydziałowe służą wsparciem w uzyskaniu zapomogi (w celu zaspokojenia najważniejszych potrzeb). Zapomoga może być istotnym wsparciem w przypadku problemów związanych z opłatami za pobyt w domach studenckich
  • Rekrutacja na studia będzie odbywała się wg zasad rekrutacji dla cudzoziemców: rekrutacja dla cudzoziemców(link is external)
 
 
 

F&Q

  1. W jakim języku odbywają się studia na UMG? 
Studia na UMG odbywają się głównie w języku polskim.
 
 
  1. Czym jest nostryfikacja?
​Informacje znajdują się na stronie ministerstwa: nostryfikacja dyplomów(link is external)
 
 
  1.  Jak wygląda postępowanie nostryfikacyjne na UMG?
Kandydat na studia powinien złożyć podanie o nostryfikację do Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia dr. hab. Sambora Guze, prof. UMG.
 
 
  1. Czy możliwe jest przeniesienie z uczelni ukraińskiej na UMG?
Przeniesienie jest możliwe, jednakże należy uzyskać pozytywną weryfikację, uzyskanych w uczelni macierzystej, efektów uczenia się. Weryfikacja ta może polegać na konieczności zdania określonych egzaminów i zaliczeń z toku studiów w języku polskim. Ze względu na możliwe różnice programowe oraz barierę językową sugerujemy wzięcie udziału w rekrutacji na studia.

 

 

 

 

Podmiot udostępniający: 

UMG Zespół do Spraw Kształcenia