Europejskie Dni Morza w Akademii Morskiej w Gdyni

W dniu 20 maja w ramach obchodów Europejskich Dni Morza w Akademii Morskiej w Gdyni odbyła się  II Międzynarodowa Konferencja p.t. „Create the network of centres of excellence for maritime training”, będąca kolejnym krokiem realizacji unijnego projektu flagowego nadzorowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i dotyczącego tworzenia Sieci Centrów Doskonalenia i Kształcenia Morskiego.

Po uroczystym powitaniu gości przez Jego Magnificencję Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Romualda Cwilewicza, konferencję otworzyła Dyrektor Komisji Europejskiej DG Mare ds. Gospodarki Morskiej i Rybołóstwa pani Carla Montesi, która podkreśliła konieczność wdrażania do realizacji celów jakie przyjął ten projekt, to jest tworzenia w Europie sieci centrów szkolących i doskonalących oficerów i marynarzy floty handlowej.

Następnie po uroczystym otwarciu głos zabrała pani Dyrektor Departamentu Transportu Morskiego i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury dr Dorota Lost-Siemińską, która nawiązała do genezy i koncepcji projektu. Zwróciła też uwagę na konieczność szybkiego wdrażania w życie założeń projektu.
Po inauguracyjnych wystąpieniach rozpoczęły się obrady w panelach dyskusyjnych. W pierwszym z nich prowadzący panel dr inż. Janusz Uriasz z Akademii Morskiej w Szczecinie przedstawiał koncepcję projektu flagowego „Create the network of centres of excellence for maritime training”. Po jego wystąpieniu rozpoczęła się dyskusja, w której głos zabierali zaproszeni do panelu oraz pozostali goście konferencji.

Kolejny panel dotyczył „Możliwości międzynarodowej współpracy w dziedzinie edukacji morskiej”. Na jego wstępie przewodniczący tego panelu prof. dr.-Ing. Dieter Lompe z Hochschule Bremerhaven przedstawił przykłady dwudziestoletniej współpracy tej uczelni z Akademią Morską w Gdyni. Na przykładzie tej współpracy wskazywał na możliwości jej poszerzenia o kolejne europejskie uczelnie oraz ośrodki szkolenia.

Pani Barbara Katarzyńska z Akademii Morskiej w Gdyni w oparciu o tworzony we współpracy wielu europejskich ośrodków akademickich program MARENG poprowadziła dyskusję następnego panelu zatytułowanego „Unifikacja programów do nauki języka angielskiego w szkołach morskich”
Dr inż. Leonard Tomczak przy współudziale kapitana Aksela D. Nordholma z Det Norske Veritas AS i innych panelistów prowadzili dyskusję na temat „Możliwości wykorzystania symulatorów w edukacji i rozwoju zawodowym marynarzy”.

Zwiedzanie nowoczesnych symulatorów siłowni okrętowych na Wydziale Mechanicznym oraz symulatorów manewrowego i map elektronicznych na Wydziale Nawigacyjnym, będących własnością Studium Doskonalenia Kadr AM w Gdyni zakończyło tę część konferencji prowadzonej przez Dziekana Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Janusza Mindykowskiego, która odbywała się na obiektach uczelni.

Następnie uczestnicy konferencji zostali zaokrętowani na s/v Dar Młodzieży, gdzie kontynuowano obrady i dyskusję. Ponadto podczas krótkiego rejsu po Zatoce Gdańskiej zademonstrowano praktyczne umiejętności wyszkolenia  studentów przy stawianiu i obsłudze żagli. Na koniec dokonano podsumowania konferencji zwracając uwagę na problemy jakie należy rozwiązać w najbliższej przyszłości. Ponadto został podpisany dokument wyrażający intencję dalszej współpracy w dziedzinie wszechstronnej edukacji morskiej. Dokument ten został podpisany przez:

Prof. dr hab. ROMUALD CWILEWICZ  - Gdynia Maritime University
Prof. dr hab. inż PIOTR JĘDRZEJOWICZ - Gdynia Maritime University
Prof. dr.-Ing. DIETER LOMPE – Hochschule Bremerhaven
SUNE RAN  - Head of Education - Danish Maritime Authority
Dr inż. JANUSZ URIASZ – Maritime University of Szczecin
Dr INGA BARTUSEVICIENE - Lithuanian Maritime Academy
Prof. RICARDAS ZAZECKIS - Lithuanian Maritime Academy
Podpisanie dokumentu zakończyło obrady konferencji w której wzięło udział ok. 50 osób z wielu  europejskich ośrodków morskich.

dr inż. Mariusz Giernalczyk
prof. nadzw. AM Gdynia

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

M.Giernalczyk
23.05.2011