"Dar Młodzieży" w pamiątkowych albumach
"Dar Młodzieży" to niezmiennie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Mola Południowego, tej reprezentacyjnej osi widokowej Gdyni. Jest też najpowszechniej fotografowanym obiektem miasta, tłem dla rodzinnych i wycieczkowych fotografii, które znaleźć można w domowych albumach całej Polski. Każde wyjście i powrót "Daru" do portu, mimo że nie zawsze zapowiadane, gromadzi na Nabrzeżu Pomorskim wielu zaintrygowanych widokiem białego żaglowca, ze studencką załogą w tradycyjnej paradzie burtowej. Pojawia się w tysiącach wcieleń - w prasie, na plakatach, widokówkach, folderach, materiałach pamiątkarskich i reklamowych, internetowych stronach.
"Dar" stanowi także atrakcję dla szkolnych grup, które odwiedzają Gdynię, niektóre trafiają także na pokład, o ile nie koliduje to z normalną eksploatacją żaglowca, na którym odbywają się, praktycznie bez przerw, studenckie praktyki morskie.
Ostatnio zwiedziła żaglowiec grupa uczniów z I LIceum Ogółnokształcącego w Pucku, która pochwaliła się żaglowcem przed swymi gośćmi z zaprzyjaźnionej szkoły w niemieckim Konz. Po wizycie napisali do nas: "Pragniemy bardzo serdecznie podziękować za możliwość zwiedzenia Daru Młodzieży. Było to niezwykłe przeżycie nie tylko dla naszej młodzieży, ale także dla opiekunów. Nasi partnerzy z Gymnasium Konz, ale także młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku zgodnie stwierdzili, że to najpiękniejszy żaglowiec jaki widzieli. A my nauczyciele jesteśmy dumni, że absolwenci naszego liceum, wybierają studia na Akademii Morskiej i mogą odbywać na nim praktyki". Właśnie absolwent puckiego liceum, aktualnie student II roku Wydziału Mechanicznego AMG, był ich przewodnikiem po statku.
Już w środę 23 września "Dar Młodzieży" rzuca po raz ostatni w tym roku cumy, wracając ze szkoleniowego bałtyckiego rejsu. Rozpocznie się proces tzw. rozbrajania żaglowca - zdjęte zostaną żagle, zabezpieczone elementy ruchomego takielunku przed zimową przerwą. W tym roku ponadto, fregata poddana zostanie stoczniowym pracom remontowym, polegającym głównie na niezbędnym odświeżeniu i modernizacji pomieszczeń, utrzymujących w nienagannym stanie 33 letni żaglowiec. Warto przypomnieć, że mimo wieku "Dar Młodzieży" wciąż uzyskuje najwyższe oceny za stan i wygląd - ostatnio podczas zlotu żaglowców w norweskim Kristiansand zdobył tytuł "Best dressed vessel in port".