Rejs 03/25 - Karlskrona - Sztokholm
Jednostka:
- s/y NEST
Termin rejsu:
Trasa rejsu:
Kapitan:
Wolne miejsca:
Rejs zaczynamy 10 lipca w Karlskronie. Tam zaokrętujemy na jacht, gdzie kapitan zapozna Was z jachtem i udzieli wszystkim instruktażu w zakresie bezpieczeństwa.
Nasza wyprawa ma charakter szkoleniowy, a więc obowiązki podczas żeglugi oraz postojów będą realizowane w systemie wachtowym przez wszystkich członków załogi. Będziecie mieli okazję do wykazania się przy prowadzeniu jachtu i manewrach, przygotowując posiłki, czy choćby dbając o porządek na jednostce. Będzie to nasz wspólny dom przez te 10 dni i wszyscy chcemy, aby czas upływał nam w sposób bezpieczny, wartościowy i przyjemny. Po rejsie otrzymacie od kapitana “opinię stażową”.
Czy będzie czas na zwiedzenie? Mamy nadzieję, że tak. W Karlskronie znajduje się przecież wspaniałe muzeum morskie, przez wielu uważane za najlepsze w Europie. Warto je odwiedzić.
Kiedy dokładnie wyruszymy w morze? O tym zadecyduje kapitan jachtu, po zapoznaniu się z aktualnymi prognozami pogody.
Po wyjściu w morze znajdziemy się na akwenie Archipelagu Karlskrona, wśród setek wysp i wysepek, królestwie dzikiej przyrody. Szczerze mówiąc można tam spędzić miesiące i lata, a wszystkiego i tak się nie zobaczy. My nie będziemy mieli tak dużo czasu. Musimy przecież dotrzeć do Sztokholmu. Popłyniemy tam, obierając kurs Cieśninę Kalmarską, czyli na północny wschód.
Kolejnym po Karlskronie przystankiem, będzie któryś z portów szwedzkiej wyspy Olandia. Być może będzie to niewielki, ale urokliwy porcik Grönhögen, skąd można udać się na krótszą lub dłuższą wyprawę rowerową i podziwiać uroki rezerwatu przyrody Ottenby. Można też dojechać do latarni morskiej Ölands Norra Udde, bardziej znana jest jako Długi Eryk. Z galeryjki tej latarnii można podziwiać imponujący widok bezkresnego Bałtyku.
Kolejnym portami możliwymi do odwiedzenia są Kalmar i Borgholm. Kalmaru przedstawiać nie trzeba. To bardzo stare miasto z twierdzą, w której zawarto Unię Kalmarską, wiążącą z sobą Danię, Norwegię i Szwecję. i właśnie tutaj koronowano Eryka Pomorskiego na władcę tych trzech państw. Warto pamiętać, że Eryk Pomorski, najpierw książę, potem król, aż wreszcie korsarz i banita, a później znowu książę, pochodził z Darłowa.
Borgholm, to z kolei miasteczko, w pobliżu którego znajduje się letnia rezydencja króla Szwecji, a jak króla tam nie ma, to rezydencję można zwiedzać. Warto też wiedzieć, że Olandia jest jednym z najbardziej nasłonecznionych rejonów Europy, oczywiście w sezonie letnim. Przynajmniej tak twierdzą mieszkańcy tej wyspy.
Po zakończeniu eksploracji Olandii, popłyniemy dalej w kierunku kolejnej wyspy Gotlandii. No a tam, jeżeli tylko będzie taka możliwość, postaramy się zacumować w Visby.
Visby, to jeden wielki zabytek. Od roku 1995 Visby znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście zachowało się ponad 200 średniowiecznych budynków z kamienia, ruiny 23 kościołów i katedra.
Zapewne nie spędzimy tam tyle czasu ile byśmy chcieli. Musimy płynąć dalej, a przede wszystkim musimy wejść w szkiery Sztokholmu. I znowu znajdziemy się wśród mnóstwa wysp i wysepek i będziemy mogli podziwiać surową, ale jakże wspaniałą przyrodę.
Płynąc cały czas pomiędzy wyspami, dopłyniemy do Sztokholmu. Być może (jeżeli będą wolne miejsca) uda nam się zacumować w marinie Vasa, tuż obok Muzeum Vasa, szwedzkiego galeonu królewskiego słynnego z powodu spektakularnego zatonięcia, a następnie wydobycia i przekształcenia w okręt-muzeum. To muzeum, koniecznie trzeba odwiedzić :-)
Nasz rejs kończymy 20 lipca. Wyokrętowanie załogi nastąpi po dokonaniu klaru na jachcie, z którym powinniśmy się uwinąć do godziny 1000.
KOSZT REJSU
- studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 800.00 PLN
- pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 1 200.00 PLN
- pozostałe osoby - 1 600.00 PLN
HARMONOGRAM WPŁAT
- I rata w wysokości 50% pełnej kwoty - w momencie zapisu na rejs
- Pozostała wpłata w maksymalnie dwóch ratach o dowolnej kwocie ale z takim wyliczeniem aby całość opłaty została opłacona najpóźniej do 20 czerwca 2025
Wpłaty należy dokonać przelewem na konto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:
38 1140 1153 0000 2235 4300 1016
Tytuł wpłaty: "praktyka żeglarska 03/25"
KOSZTY DODATKOWE - KASA JACHTOWA
Kosztem dodatkowym jest składka na tzw. kasę jachtową. Składka jest zbierana po zaokrętowaniu od wszystkich członków załogi, za wyjątkiem kapitana. Składka ta jest przeznaczona na zakup: prowiantu, paliwa, opłaty portowe w odwiedzanych portach inne opłaty związane z realizowanym rejsem. Kasa jachtowa jest cały czas w dyspozycji załogi i załoga jest jej dysponentem.
Sugerowana wysokość składki na kasę jachtową w rejsie 03/25 wynosi 2 200.00 SEK od osoby.
UWAGA: W przypadku niewykorzystania pełnej zebranej kwoty, pozostała część oddawana jest uczestnikom po zakończeniu rejsu. Natomiast w przypadku gdy załoga nie płynie w pełnym składzie, kasa jachtowa ulega zwiększeniu. Decyzję o zwiększeniu kwoty składki, podejmuje załoga.