Rejs 04/25 - Mindfulness pod żaglami
Jednostka:
- s/y NEST
Termin rejsu:
Trasa rejsu:
Kapitan:
Wolne miejsca:
Mindfulness pod żaglami - Praktyka żeglarska & praktyka uważności
Rejs realizowany w kooperacji z Kliniką Stresu i Fundacją Rozwoju Mindfulness. Celem projektu jest połączenie praktyki żeglarskiej z praktyką mindfulness. Wyprawa ma charakter szkoleniowy, a więc obowiązki podczas żeglugi oraz postojów będą realizowane w systemie wachtowym przez wszystkich członków załogi. Codzienne będą się odbywały także praktyki uważności, zajęcia medytacyjne i joga. Celem projektu jest wypracowanie metodologii mindfulness dedykowanej żeglarzom i dostosowanej do żeglarskiej rutyny.
Rejs zaczynamy w stolicy Szwecji, Sztokholmie skąd, wyruszymy na bardzo ciekawy i jednocześnie trudny nawigacyjnie akwen, tzn. na Morze Archipelagowe. Ale zanim tam dopłyniemy, będziemy musieli pokonać również wymagające uwagi, szkiery Sztokholmu.
O Morzu Archipelagowym można pisać tomy, a i tak Wszystkiego się nie napisze. Generalnie są tam dwa przecudowne archipelagi. Wyspy Alandzkie i Archipelag Turku.
Wyspy Alandzkie, to autonomiczne terytorium Finlandii ze stolicą w Mariehamn. Bardzo możliwe, że tam będziemy. W końcu to jedyne miasto na Wyspach Alandzkich. Mieszka tam niespełna 12 tyś. mieszkańców.
Ale nie płyniemy tam aby spotykać się z mieszkańcami. Mariehamn to małe ale urokliwe miasteczko, którego największą atrakcją jest statek – muzeum Pommern. Ostatni zachowany żaglowiec z floty Gustafa Ericsona, który w czasach swojej świetności transportował pszenicę z Australii do Europy na trasie wokół przylądka Horn. Warto go zwiedzić i zobaczyć jak 26 osób może obsłużyć tak wielki statek na tak wymagającej trasie.
Po krótkiej wizycie w Marienhamn, popłyniemy dalej przez Morze Archipelagowe. Będziemy mogli rozkoszować się pięknymi widokami i dziką przyrodą, ale jednocześnie zmuszeni będziemy do prowadzenia ciągłej obserwacji i identyfikacji oznakowania nawigacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem pław kardynalnych. I tutaj bardzo ważna uwaga. Większość pław kardynalnych na Morzu Archipelagowym, to pławy bez świateł i znaków szczytowych, więc warto już teraz przypomnieć sobie oznaczenia „kolorowe”.
Miejsca postoju będziemy wybierali na bieżąco. Generalnie będą to małe urokliwe przystanie i kotwicowiska. Zapewne będzie również okazja do zażywania kąpieli w morzu i eksploracji bezludnych wysepek.
Naszym celem jest Turku, duże miasto w Finlandii z bogatą historią i kilkoma muzeami, ale to również miasto, a właściwie wioska Muminków, którą warto zwiedzić.
Rejs kończymy 30 lipca, a wyokrętowanie załogi planujemy na godzinę 1000 po dokonaniu klaru na jachcie.
Zapraszamy wszystkich do naszej Bazy Wiedzy aby zapoznać się z jachtem i zasadami funkcjonowania na nim - KLIKNIJ TUTAJ
Szczegóły i zapisy TUTAJ