Rejs 05/25 - Turku - Ryga
Jednostka:
- s/y NEST
Termin rejsu:
Trasa rejsu:
Kapitan:
Wolne miejsca:
Zapraszamy na naszym zdaniem jeden z najciekawszych tegorocznie rejsów Nesta. Rejs zaczynamy w Turku 30 lipca. Zaokrętowanie załogi planujemy od godziny 1000.
Z Turku, po zaprowiantowaniu jachtu i po zapoznaniu się z nim, wyruszymy na bardzo ciekawy i trudny nawigacyjnie akwen, tzn. na Morze Archipelagowe. Portem docelowym rejsu jest stolica Łotwy, Ryga.
Morze Archipelagowe jest morzem międzywyspowym, wpisanym w terytorialny trójkąt, którego skrajne wierzchołki to miasta Maarianhamina, Uusikaupunki i Hanko. Liczba wysp archipelagu jest trudna do oszacowania, ponieważ duża ich część to małe kamienne wysepki. Ocenia się, że jest ich około 40 000.
Dziesiątki tysięcy wysp, niewielkie przystanie, dzika przyroda, możliwości cumowania do jakiejś skały lub drzewa na wyspie, eksploracja wysp i wysepek z wykorzystaniem pontonu pokładowego.. Wszystko to sprawia, że pływanie po tym akwenie jest niezwykle przyjemne.
Na Morzu Archipelagowym spędzimy pewnie kilka dni, a później skierujemy się w kierunku sławnej i równie wymagającej nawigacyjnie cieśninie Muhu Väin, która oddziela Archipelag Zachodnioestoński od stałego lądu. Być może znajdzie się okazja do eksploracji wysp Hiumy i Saremy. Być może uda się również zawinąć do bardzo ciekawego i bogatego w zabytki miasta Haapsaalu.
Następnie wpłyniemy na Zatokę Ryską, a tam, prawie na samym środku zatoki znajduje się wyspa Ruhnu, którą również postaramy się odwiedzić.
Celem naszego rejsu jest Ryga, kolejne stare, piękne hanzeatyckie miasto, którego starówka wpisana jest na światową listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Warto poświęcić trochę czasu na to aby zwiedzić to miasto. To właśnie w pobliżu Rygi, w bitwie pod Kircholmem, wojska polskie odniosły jedno z największych zwycięstw w swojej historii.
Wyokrętowanie nastąpi 9 sierpnia najpóźniej do godziny 1000, po wykonaniu porządków na jachcie..
Podróż do Turku i powrót z Rygi do miejsca zamieszkania, każdy z uczestników organizuje sobie we własnym zakresie. Do obu miast są bezpośrednie loty z i do Polski.
Zachęcamy do zapoznania się z opisem jachtu i ogólnymi zasadami jakie powinno się zachować, przygotowując się do rejsu (kliknij TUTAJ)
KOSZT REJSU
- studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 800.00 PLN
- pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 1 200.00 PLN
- pozostałe osoby - 1 600.00 PLN
HARMONOGRAM WPŁAT
- I rata w wysokości 50% pełnej kwoty - w momencie zapisu na rejs
- Pozostała wpłata w maksymalnie dwóch ratach o dowolnej kwocie ale z takim wyliczeniem aby całość opłaty została opłacona najpóźniej do 15 lipca 2025
Wpłaty należy dokonać przelewem na konto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: