Wyjazdy krótkoterminowe
Wyjazdy krótkoterminowe na studia (SMS) / praktykę (SMT) w ramach programu Erasmus+ (KA131)
W nowej edycji programu Erasmus+, oprócz dotychczasowych typów mobilności, studenci oraz doktoranci mogą realizować:
- krótkoterminowe wyjazdy na studia/praktykę,
- mieszane kursy intensywne (tzw. BIP – Blended Intensive Programmes).
Na studia krótkoterminowe (w formie udziału np. w warsztatach, seminariach, laboratoriach, kursach intensywnych/specjalistycznych/dokształcających, kursach językowych specjalistycznych itp.) doktorant może wyjechać jedynie do tych uczelni, z którymi UMG podpisał umowy o współpracy w ramach programu Erasmus+, przewidujące wymianę studentów/doktorantów. Umowa może być zawarta tylko z uczelnią wyższą, która posiada kartę ECHE (European Charter of Higher Education), nadaną przez Komisję Europejską.
Praktyka może być zrealizowana:
- w trakcie studiów jako praktyka studencka,
- do 12 miesięcy po ukończeniu studiów jako praktyka absolwencka (obowiązuje zakwalifikowanie na wyjazd podczas ostatniego roku studiów/przed ukończeniem studiów).
Wyjazd jest możliwy do instytucji szkolnictwa wyższego, mającej siedzibę w kraju UE lub kraju trzecim stowarzyszonym z Programem:
- państwa członkowskie Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy;
- członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będący członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Islandia, Lichtenstein, Norwegia;
- kraje przystępujące, kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące do UE: Serbia, Turcja, Macedonia Północna.
Rekrutacja
Rekrutacja na wyjazdy krótkoterminowe doktorantów na studia (SMS)/ praktykę (SMT) w ramach programu Erasmus+ (KA131) odbywa się w trybie ciągłym. Warunkiem formalnym udziału w rekrutacji jest wypełnienie formularza aplikacyjnego i dostarczenie go do koordynatora wydziałowego/dyrektora szkoły doktorskiej, a decyduje kolejność zgłoszeń - do wyczerpania limitu środków.
Do rekrutacji nie mogą przystąpić:
- studenci/doktoranci zawieszeni w prawach studenta/doktoranta,
- studenci/doktoranci, przeciwko którym toczy się postępowanie dyscyplinarne (do czasu wyjaśnienia),
- studenci/doktoranci ukarani w wyniku postępowania dyscyplinarnego,
- słuchacze studiów podyplomowych,
- osoby skreślone z listy studentów/doktorantów.
Student/przyszły absolwent musi posiadać dostępny kapitał mobilności na cały okres fizycznego wyjazdu do instytucji przyjmującej. Kapitał mobilności na studiach pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wynosi 360 dni jest przypisany do osoby. Wcześniejsze wyjazdy na studia lub praktykę (zrealizowane w ramach programu Erasmus+ 2014-2020, Erasmus+ 2021-2027 oraz Erasmus Mundus) na danym stopniu studiów (także w ramach studiów odbytych w innych uczelniach i/lub bez finansowania tzn. ze stypendium zerowym w programie Erasmus+), pomniejszają dostępny na tym stopniu studiów kapitał mobilności.
Warunkiem podpisania umowy i realizacji praktyki będzie zakończenie urlopu przez studenta/doktoranta i/lub zakończenie oraz rozliczenie poprzedniej mobilności Erasmus+.
Komplet niezbędnych do wyjazdu dokumentów stanowią:
- wydrukowany formularz zgłoszeniowy (oryginał),
- porozumienia o programie studiów/praktyki (Learning Agreement for Studies/Traineeships) – zatwierdzone przez wszystkie strony (beneficiary module/skan w przypadku praktyk),
- klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych RODO
Długości i terminy pobytu
- minimalna długość pobytu w instytucji partnerskiej: 5 dni,
- maksymalna długość pobytu w instytucji partnerskiej: 30 dni,
- termin realizacji dowolny, jednak zakończenie mobilności najpóźniej 30 września danego roku akademickiego.
Stawki stypendialne-> do pobrania -> zasady alokacji i dofinansowania
Student/doktorant samodzielnie znajduje instytucję przyjmującą, odpowiadającą jego profilowi kształcenia, specjalizacji i oczekiwaniom.