Przemówienie JM Rektora UMG

Przemówienie JM Rektora UMG

Wystąpienie inauguracyjne JM Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita


Szanowni Państwo!

Inauguracja nowego roku akademickiego to ważny moment w życiu każdej uczelni. Tak jest również u nas. Dzisiejszy dzień to wielkie święto w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, to święto całej społeczności akademickiej. W sposób szczególny jest to święto studentów, a zwłaszcza studentów I roku, którym nierzadko towarzyszą dzisiaj ich najbliżsi: rodzice, opiekunowie, rodzeństwo, czy przyjaciele.

Zgromadziliśmy się tutaj tak licznie na gdyńskim nabrzeżu w związku z tym szczególnym dniem - dzisiaj bowiem, w sobotę 5 października,

  • w obecności najwyższych władz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Senatu i Rady Uczelni, Dziekanów oraz całej społeczności akademickiej Uniwersytetu,

  • a także przybyłych gości, dostojników państwowych, samorządowych, gospodarczych,

  • w asyście „Daru Młodzieży” – naszego statku szkolnego, najbardziej znanego i rozpoznawanego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej,

odbędzie się immatrykulacja studentów I roku oraz doktorantów Szkoły Doktorskiej, w tym uroczyste ślubowanie na sztandar Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Nie ukrywam, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego również dla mnie ma charakter szczególny. Rozpoczynam bowiem wraz z nią kolejną kadencję rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na lata 2024-2028, co z jednej strony napawa mnie dumą i satysfakcją, z drugiej zaś strony jest dla mnie wielkim wyzwaniem i ważnym zobowiązaniem, by uczynić z naszego Uniwersytetu jeszcze lepszą placówkę badawczą i szkoleniowo-edukacyjną oraz atrakcyjne miejsce pracy, a przede wszystkim nauki – mając na uwadze nade wszystko troskę o Waszą przyszłość, drodzy Studenci, o tworzenie warunków gwarantujących Wasz rozwój.

 

Szanowni Studenci I roku!

Taka refleksja przyszła mi dzisiaj rano do głowy - tak sobie myślę, że jak się postaracie, jak wszystko pójdzie po Waszej myśli, jeśli nic Wam nie przeszkodzi w dążeniu do celu, jakim jest zapewne chęć, wola, marzenie ukończenia we właściwym czasie rozpoczynających się dzisiaj studiów na wybranej przez Was jednej z kilkudziesięciu oferowanych przez nas specjalności, to na Waszym dyplomie, tym pierwszym inżynierskim czy licencjackim, ma szansę pojawić się jeszcze mój podpis. W cztery lata powinniście się wyrobić. Jak się troszeczkę spóźnicie, to dyplomy ukończenia studiów wystawi Wam już mój następca.

Przepraszam za tę dygresję. Po prostu dotarło do mnie, że jesteście ostatnim rocznikiem, który mam szansę promować.

 

Drodzy Studenci! Szanowni Państwo!

Uniwersytet Morski w Gdyni jest uczelnią z ponad stuletnią tradycją, której misją od początku istnienia jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr dla gospodarki morskiej. Rozwój Uczelni na przestrzeni lat umożliwił stworzenie oryginalnego ośrodka badawczego i zaplecza eksperckiego, aktywnie wpływającego na otoczenie społeczno-gospodarcze, prowadzącego badania naukowe na najwyższym poziomie i wspierającego tworzenie gospodarki opartej na innowacjach, zwłaszcza w szeroko rozumianym obszarze morskim.

Wychodząc naprzeciw potrzebom gospodarczym kraju oraz regionu, Uniwersytet Morski w Gdyni kształtuje wśród swoich studentów, doktorantów i pracowników postawy, które cechuje przedsiębiorczość oraz poszanowanie zasad zrównoważonego rozwoju, w poczuciu odpowiedzialności za działania podjęte w kontekście gospodarki, ekonomii oraz środowiska naturalnego. Uniwersytet Morski w Gdyni zabiera głos doradczy i opiniotwórczy w sprawach gospodarki morskiej oraz kształcenia kadr na jej potrzeby.

 

Historia magistra vitae est! Historia jest nauczycielką życia!
Historia naszej Uczelni sięga 1920 roku,

  • kiedy to Polska uzyskała dostęp do morza i zaczęła stawiać trwałe podwaliny gospodarki morskiej,
  • kiedy w lutym generał Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznego aktu zaślubin naszej ojczyzny z morzem,
  • kiedy władze państwowe, 17 czerwca, podjęły decyzję o utworzeniu Szkoły Morskiej, wybierając na jej lokalizację Tczew.

Zajęcia dydaktyczne mogły rozpocząć się jednak dopiero po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, w której masowo uczestniczyli nasi przyszli uczniowie. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego nastąpiło dopiero 8 grudnia 1920 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia, tego dnia co roku obchodzimy Święto Szkoły.

Pierwszymi studentami naszej Uczelni byli więc młodzi ludzi, którzy dopiero co wrócili z wojny. Niedługo później, już jako absolwenci naszej Szkoły, wyruszyli na kolejną wojnę, tym razem z niemieckim okupantem, zapisując piękną kartę w historii naszego kraju, uczestnicząc w konwojach, patrolach, bitwach, większych i mniejszych operacjach wojennych, w tym w desancie wojsk alianckich w Normandii.

Morze stało się miejscem zaciekłych walk, miejscem zwycięstw, ale również dla wielu naszych szkolnych bohaterów miejscem utraty zdrowia i życia. Dzisiaj morze to przede wszystkim nasze okno na świat, otwarte szeroko jak nigdy dotąd, a dostęp do Bałtyku znacząco wpływa na rozwój gospodarki naszego kraju, między innymi za sprawą rozwijających się nowych branż i technologii, w tym od niedawna także sektora offshore, którego nasza Uczelnia jest znaczącym elementem.

 

Drodzy Studenci!

Od dzisiaj zaczynając, Wy także możecie mieć wpływ na tworzoną historię naszej Uczelni, dołączacie bowiem do społeczności akademickiej z bogatymi tradycjami morskimi, z pięknie zapisaną kartą.

Życzę Wam, aby czas spędzony w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był dla Was inspirujący i niezapomniany. Nie bójcie się stawiać pytań. Wymieniajcie poglądy, dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, dyskutujcie - nie tylko we własnym gronie, ale przede wszystkim z Waszymi profesorami i wykładowcami podczas zajęć, wykładów, konsultacji, ponieważ właśnie tak często rodzą się nowe, innowacyjne pomysły i niekonwencjonalne rozwiązania. Pozostańcie proszę otwarci i ciekawi świata, odważnie sięgajcie po wszystko, co nasza Uczelnia ma Wam do zaoferowania. Stajecie się częścią Uniwersytetu, na którym panuje wolność myśli, słowa, przekonań, poglądów.

Naczelnymi wartościami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są: prawda i rzetelność w nauce i kształceniu, ścisłe powiązanie procesu kształcenia z potrzebami otoczenia gospodarczego, innowacyjność oraz otwartość na potrzeby jednostki i otaczającego świata. Uniwersytet Morski w Gdyni w swoich działaniach kieruje się uniwersalnymi wartościami ludzkimi: godnością i wolnością jednostki, równością społeczną, solidarnością i tolerancją, które wspierają rozwój akademicki i kulturę współpracy.

Pokolenia kadr morskich wykształcone w murach naszej Alma Mater stanowią przede wszystkim korpus oficerski floty handlowej, jednak wśród naszych absolwentów są nie tylko kapitanowie żeglugi wielkiej, starsi mechanicy, superintendenci, elektrycy, elektronicy, automatycy, radiooperatorzy, ochmistrzowie czy intendenci, ale również: politycy, ministrowie, dyplomaci, ambasadorowie, konsulowie, attache morscy, parlamentarzyści: senatorowie i posłowie, wojewodowie, samorządowcy, biznesmeni, kadra menedżerska, właściciele, dyrektorzy i szefowie firm armatorskich, przedsiębiorstw gospodarki morskiej, portów, stoczni i administracji morskiej, piloci czy słynni żeglarze, a także dziennikarze, artyści i pisarze maryniści oraz wybitni nauczyciele akademiccy i naukowcy, z czego powinniśmy być dumni. Jedno jest pewne – ten, kto tu trafia, na pewno nie jest osobą tuzinkową.

Korzystajcie z możliwości, jakie oferować Wam będą studia na naszych Wydziałach: Wydziale Elektrycznym, Mechanicznym, Nawigacyjnym oraz Zarządzania i Nauk o Jakości, a niebawem również na Wydziale Informatyki, który decyzją Senatu UMG powołałem w połowie tego roku i nad którego rozwojem intensywnie pracujemy.

Przed Wami nie tylko interesujące zajęcia teoretyczne, wykłady, ale również zajęcia praktyczne. Zdobytą wiedzę teoretyczną, będziecie na bieżąco weryfikować, uczestnicząc w warsztatach, laboratoriach, szkoląc się na symulatorach czy biorąc udział w praktykach morskich na naszych szkolnych statkach: na „Darze Młodzieży”, z pokładu którego zwracam się dzisiaj do Was - wizytówki naszej Uczelni, wizytówki Polski i Gdyni, doskonale znanej na świecie naszej Białej Fregaty!

Rok temu, dokładnie w Światowym Dniu Morza, „Dar Młodzieży” przekraczał równoleżnik zero na Oceanie Atlantyckim! Uczciliśmy w ten symboliczny sposób setną rocznicę przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską biało-czerwoną banderą (przypomnę, że w 1923 roku był nim nasz ówczesny szkolny żaglowiec „Lwów”).

Nasi studenci odbywają praktyki również na pokładzie statku szkolno-badawczego „Horyzont II”, który jest stałym ogniwem polskich projektów polarnych i stanowi integralny element polskiej obecności w Arktyce.

Trzecią jednostką, której Uniwersytet Morski w Gdyni jest armatorem, jest pływające laboratorium morskie - wyposażony w urządzenia pomiarowe najnowszej generacji statek badawczy IMOR, wykorzystywany głównie do badań prowadzonych przez Instytut Morski UMG.

W strukturach Uniwersytetu działa również Ośrodek Żeglarstwa i Sportów Wodnych, dysponujący jachtami żaglowymi, jachtem motorowym czy szybkimi łodziami typu RIB. Na tych jednostkach nasi studenci również odbywają kursy i szkolenia. Z kolei w Ośrodku Manewrowania Modelami Statków w Iławie prowadzone są specjalistyczne kursy i szkolenia doskonalące umiejętności manewrowania statkami, dedykowanymi głównie kapitanom i pilotom morskim.

Obecnie Uczelnia podejmuje intensywne działania mające na celu wypracowanie modelu finansowania budowy następcy „Daru Młodzieży”. Powoli nadchodzi czas, by miejsce tej ponad 40-letniej już fregaty zajął nowy statek szkoleniowy, czwarty w sztafecie po „Lwowie”, cumującym nieopodal „Darze Pomorza” i „Darze Młodzieży”. Tylko we wrześniu odbyły się dwa ważne spotkania władz Uczelni z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych oraz miejskich, podczas których dyskutowany był temat konieczności budowy następcy „Daru Młodzieży”, w trosce o podtrzymanie wysokiego standardu kształcenia kadr morskich w naszym kraju. Odwiedzili na senatorowie, członkowie Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych z jej przewodniczącym, senatorem Grzegorzem Schetyną i Panią Marszałek Senatu Panią Małgorzatą Kidawa-Błońską oraz przedstawiciele Pomorskiej Grupy Parlamentarnej z Panią poseł Agnieszką Pomaską na czele.

 

Drodzy Studenci!

Mówi się, że w zdrowym ciele gości zdrowy duch. Sprawność fizyczna jest równie ważna, jak wszelkie inne umiejętności i wiedza, które pozyskacie, studiując w naszej Uczelni. Od niedawna do Waszej dyspozycji pozostaje nowo otwarta, nowoczesna hala sportowa mieszcząca się w oddanym do użytku w maju br. budynku uczelnianego Centrum Sportu i Rekreacji. To kolejna wysokiej klasy nowoczesna baza sportowa w Trójmieście.

Budynek ten stanowi pierwszy etap budowy zaplanowanego w tym miejscu kompleksu sportowo-akademickiego. Moją ambicją jest, by jeszcze w tej kadencji rektorskiej na terenie kampusu Uczelni przy ulicy Morskiej wybudować nowy, nowoczesny dom studencki oraz optymalnie zagospodarować tereny wokół niego. 

Z tego miejsca przypomnę tylko, że w pięciokondygnacyjnym Centrum Sportu i Rekreacji UMG powstałym w miejscu wyburzonej w 2020 roku hali sportowej, prowadzone są nie tylko zajęcia wychowania fizycznego. W obiekcie znajduje się również siłownia ze strefą cardio oraz fitness, są tam sale konferencyjne, jest strefa hotelowa oraz obszerny podziemny parking.

 

Drodzy Studenci!

Na Uczelni działa kilkanaście studenckich kół naukowych, na których realizują swoje pasje badawcze studenci z zacięciem naukowym. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą ofertą.

Studia na Uniwersytecie Morskim w Gdyni to także czas na rozwijanie Waszych pozanaukowych zainteresowań, w tym sportowych pasji, czemu z całą pewnością sprzyjać będzie bogata oferta sekcji sportowych działających na Uczelni.

Zachęcam Was także do skorzystania i zaangażowania się w wiele innych aktywności realizowanych w murach naszego Uniwersytetu. Mam tu na myśli możliwość wstąpienia w szeregi naszego, działającego od ponad dwudziestu lat, Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją dr. Karola Hilli. Nasz uczelniany Chór jest laureatem licznych nagród zdobytych podczas konkursów i festiwali w kraju i za granicą (m.in. w Hiszpanii, Rumunii, na Litwie),  z powodzeniem koncertuje na największych scenach w Polsce, występując u boku gwiazd polskiej sceny muzycznej, ale także towarzysząc gwiazdom światowego formatu, jak Andrea Bocelli.

W tym miejscu nie mogę nie wspomnieć, iż jako Uczelnia mundurowa, hołdująca ceremoniałowi morskiemu, posiadamy własną Kompanię Reprezentacyjną - elitarną wizytówkę Uczelni, pielęgnującą morskie tradycje Polski. Do zadań Kompanii należy między innymi organizacja, zabezpieczenie i oprawa uroczystości organizowanych przez Uczelnię oraz udział w innych oficjalnych wydarzeniach.

 

Szanowni Studenci!

Studia na naszej Uczelni to także czas, w którym część z Was zapewne nawiąże wieloletnie przyjaźnie. Sprzyjać temu będą wydarzenia organizowane przez Waszych kolegów ze starszych roczników, jak Bal Studenta czy wznowione w ubiegłym roku po przerwie pandemicznej gdyńskie Delfinalia.

Waszej rekreacji i odpoczynkowi między zajęciami sprzyjać będą Strefy Studenta dostępne we wszystkich budynkach Uniwersytetu. Wiosną do Waszej dyspozycji oddana została Strefa Studenta w budynku głównym Uczelni, wyposażona m.in. w stół bilardowy, konsolę Playstation 5, gry oraz szachy. W Uczelni Strefy Studenta znajdziecie Państwo także na Wydziale Mechanicznym, Nawigacyjnym oraz w Bibliotece Głównej im. Karola Olgierda Borchadta.

Doskonałym miejscem spotkań, mam nadzieję, będzie dla Was także kultowy już klub studencki Bukszpryt, który jest miejscem licznych imprez kulturalnych i rozrywkowych. Najbliższa odbędzie się już dzisiejszego wieczoru, organizuje ją Parlament Studentów, a zaproszeni są wszyscy studenci rozpoczynający naukę w naszej Uczelni.

 

Drodzy Studenci! Szanowni Państwo!

Miejscem spotkań, rozrywki i integracji naszej akademickiej wspólnoty jest nie tylko Bukszpryt. Doskonałą okazję ku temu stwarza organizowany w Uczelni co roku Dzień Sportu, który tradycyjnie kończy się wspólną biesiadą studentów i pracowników Uczelni na terenie kampusu Uniwersytetu. Konkurencje sportów wodnych rozgrywane są już tradycyjnie w Ośrodku Stella Maris na Kaszubach.

Zaś projektem, który Uczelnia we współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk zrealizowała i oddała do użytku w październiku ubiegłego roku, łączącym cele sportowe, rekreacyjne, ale również dydaktyczne (do nauki nawigacji), jest Zielony Punkt Kontrolny zlokalizowany na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy Grabówkiem, Leszczynkami, Działkami Leśnymi, Witominem, Demptowem i Chwarznem, o którym również warto w tym miejscu  wspomnieć. Twórcą i pomysłodawcą projektu jest dr Piotr Kopacz z Wydziału Nawigacyjnego.

 

Szanowni Doktoranci!

Już za chwilę rozpoczniecie zajęcia w naszej Szkole Doktorskiej, rozpoczynając tym samym niezwykle intensywny czas pracy naukowej. Jestem przekonany, że Wasza praca badawcza przyniesie za kilka lat efekt w postaci ciekawej dysertacji naukowej a jej obrona pozwoli na zdobycie pierwszego stopnia naukowego - doktora.

I bez względu na Wasze dalsze losy, czy zdecydujecie się pozostać na Uczelni, czy pójdziecie inną drogą, pamiętajcie proszę, że To Wy, młodzi badacze, jesteście tymi, którzy wytyczają nowe ścieżki na polu nauki! I jest to zarówno przywilej, jak i zobowiązanie. Oby efekty Waszej pracy naukowej zawsze służyły dobru społeczeństwa i rozwojowi gospodarki!

 

Szanowni Doktoranci! Szanowni Państwo!

Z tego miejsca przypomnę, że Szkoła Doktorska Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prowadzi kształcenie w 4 dyscyplinach:

- nauki o zarządzaniu i jakości;
- automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne;
- inżynieria lądowa, geodezja i transport;
- nauki o Ziemi i środowisku.

Misją Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest interdyscyplinarne przygotowanie doktorantów do pracy naukowej, dydaktycznej i eksperckiej na rzecz środowiska akademickiego, społecznego i gospodarczego.

 

Drodzy Studenci!

Wasi koledzy osiągają co roku liczne sukcesy naukowe i sportowe. Pozwólcie, że w tym miejscu złożę im serdeczne gratulacje oraz życzenia kolejnych sukcesów, a także wymienię choć część z nich, rozpoczynając od osiągnięć naukowych.

Gratuluję Studentowi Wydziału Nawigacyjnemu, Panu inż. Łukaszowi Stolzmannowi, który znalazł się w gronie laureatów VI edycji konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii za najlepsze prace dyplomowe oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji za rok 2023.

Niezwykle cieszy mnie również wyróżnienie Waszych koleżanek z Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości oraz Wydziału Nawigacyjnego, które w tym roku otrzymały Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego, podczas tegorocznych targów Offshore Wind.

Możemy być dumni także z sukcesów sportowych naszych studentów.

Gratuluję Panu Aleksandrowi Cirockiemu, studentowi Wydziału Elektrycznego, który w tym roku wywalczył dla naszej Uczelni złoto w Trójboju Siłowym Klasycznym w swojej grupie.

Cieszy mnie także Akademicki Puchar Polski w kolarstwie szosowym, który wiosną tego roku zdobyła Pani Marta Kwiatkowska, studentka WZNJ, kończąc wyścig na 3. miejscu w kategorii OPEN kobiet.

Niezmiennie dumny jestem z sukcesów naszych żeglarzy! Zwłaszcza z ich ostatniego sukcesu z sierpnia tego roku - Złotego medalu Mistrzostw Polski w klasie Omega Sport, Pucharu Bałtyku i pozycji lidera Pucharu Polski, wywalczonego przez załogę POL-654 w składzie dr Jędrzej Charłampowicz, Bartosz Sadowski oraz Bartosz Mach.

Sukcesy żeglarskie prawie każdego roku odnosi także „Dar Młodzieży", uczestnicząc w prestiżowych regatach The Tall Ships Races. To niewątpliwie powód do dumy i radości. Warto przy tym zauważyć, że obok praktyk, które nasza młodzież akademicka odbywa na „Darze Młodzieży", The Tall Ships Races będą dla Was, młodych ludzi, znakomitą okazją do integracji z załogami pozostałych żaglowców, biorących udział w cyklu tych regatowych imprez.

Ci z Was, którzy w uznaniu za swoją ciężką pracę oraz wytrwałość w dążeniu do celu zdobywają laury, niech będą dla swoich kolegów i koleżanek ze studiów wzorem godnym naśladowania! Proszę, rywalizujcie ze sobą, inspirujcie się wzajemnie, ale przede wszystkim wspierajcie się!

 

Drodzy Studenci! Szanowni Państwo!

Nasza Uczelnia ściśle współpracuje z podmiotami otoczenia gospodarczego, będąc cenionym głosem doradczym, a także przygotowując ekspertyzy i opinie w zakresie gospodarki morskiej. Pomaga w tym powołane dwa lata temu nasze uczelniane Centrum Transferu Technologii.

Dziś cały świat, w tym Polska, staje w obliczu kryzysu energetycznego, a energia pozyskiwana z zasobów kopalnych musi znaleźć alternatywę. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, Uniwersytet Morski w Gdyni wspiera w sposób szczególny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Nasze dotychczasowe starania w tym zakresie spotykają się z uznaniem w branży, o czym świadczy chociażby przyznana Uczelni przez „Baltexpo” w październiku ubiegłego roku nagroda Złota Kotwica w kategorii „Offshore” za „edukację i badania na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej”.

Z kolei budowa oraz otwarcie w lutym tego roku Centrum Offshore UMG w Gdańsku niewątpliwie stanowi dowód na to, że Uniwersytet Morski w Gdyni już teraz jest jednym z liderów na polskim rynku offshore, szczególnie w odniesieniu do badań środowiskowych na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Naszą misją jest utworzenie „Polskiej Doliny Offshore”, a Centrum Offshore UMG spełnia ku temu wszelkie warunki. To właśnie tutaj swoją siedzibę znalazły Instytut Morski UMG oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG. Mówiąc o Centrum Offshore, warto powiedzieć kilka słów o jego znakomitej lokalizacji. Obiekt mieści się przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście i ma bezpośredni dostęp do Nabrzeża o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m stanowi nabrzeże przeładunkowe, które umożliwia postój i obsługę statków badawczych, szkoleniowych oraz serwisowych, zarówno dla Uniwersytetu, jak i jego kontrahentów. Centrum Offshore UMG to także najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez nowoczesną gospodarkę morską: geotechniczne, ekologiczne oraz elektroniczne.

Nasze Centrum Offshore to również znakomita, wyspecjalizowana kadra - 120 pracowników Instytutu Morskiego UMG, którzy na co dzień biorą udział w kompleksowych, specjalistycznych pracach badawczych i rozwojowych dla innowacyjnego przemysłu morskiego.

Działające od pół roku Centrum Offshore UMG, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 29 lutego br., niewątpliwie sprzyja dalszemu rozwojowi potencjału naszej Uczelni, w tym nawiązaniu kolejnych porozumień o współpracy zarówno krajowych, jak i zagranicznych!

W tym miejscu chciałbym także zwrócić uwagę na naszą najnowszą ofertę studiów, w której znajdują się kierunki związane z branżą offshore.

Nieco ponad dwa tygodnie temu, w tym miejscu, na „Darze Młodzieży” w Salonie Kapitańskim odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom pierwszej edycji czterosemestralnych studiów MBA – Executive Offshore Wind, które z powodzeniem realizujemy w języku angielskim we współpracy z Hochschule Bremerhaven (Niemcy) oraz Business Academy SouthWest (Dania). Mówię o tym celowo, by podkreślić, zwłaszcza w kontekście niedawnej afery Collegium Humanum, iż Studia MBA mogą być prowadzone uczciwie, po bożemu, z zachowaniem wszelkich standardów.

Z sukcesem prowadzimy również kolejne edycje studiów podyplomowych dotyczących sektora offshore, takich jak: „Zarządzanie Ryzykiem w Morskim Przemyśle Wydobywczym i Energetyce Wiatrowej” na Wydziale Nawigacyjnym, a także „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle morskim”.

Kierunki offshorowe znajdują się także w ofercie studiów I i II stopnia na wszystkich naszych wydziałach.

 

Drodzy Studenci! Szanowni Państwo!

Uniwersytet Morski w Gdyni nieustannie się rozwija. W czerwcu tego roku podczas posiedzenia Senatu Uczelni, zwróciłem się do Senatorów o pozytywne zaopiniowanie utworzenia nowego Wydziału na Uniwersytecie, Wydziału Informatyki. Senatorzy poparli moją propozycję. Od września tego roku nasza Uczelnia ma 5 wydziałów. Przed Dziekanem Wydziału Informatyki stoi jednak niełatwe zadanie, musi zbudować zespół, ale przede wszystkim stworzyć atrakcyjną dla studentów ofertę studiów. Jestem jednak przekonany, że jest to właściwy kierunek rozwoju naszej Uczelni i już za rok będziemy witać tutaj także studentów I roku Wydziału Informatyki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni! Takie zagadnienia jak technologie IT, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja czy pojazdy autonomiczne, w tym oczywiście MASS (Maritime Autonomous Surface Ships) to przyszłość, to wyzwania, którym już teraz powinniśmy próbować stawić czoła.

Przy okazji nadmienię tylko, że nieco zmieniła się struktura organizacyjna Uczelni. Na kilku wydziałach utworzyliśmy kilka nowych katedr i zakładów.

 

Szanowni Państwo! Drodzy Studenci!

Kadra naukowa Uczelni, nasi wykładowcy, to eksperci najwyższej światowej klasy, którzy za swój dorobek naukowy doceniani są zarówno w kraju, jak i na świecie.

Za wybitne zasługi dla gospodarki morskiej, osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej oraz wdrożeniowej i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie w tym roku uhonorowani odznaczeniami państwowymi zostali:

- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - prof. dr hab. inż. dr h.c. Janusz Mindykowski

oraz

- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - prof. dr hab. inż. Lech Murawski.

Wspomnieć należy także o docenieniu dorobku naukowego pracowników Wydziału Elektrycznego:

 - Indywidualną Nagrodę Ministra Infrastruktury za całokształt dorobku odebrał prof. dr hab. inż. Piotr Gnaciński,

a za osiągnięcia naukowe nagrodę odebrał

- zespół kierowany przez prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Góreckiego.

Za sukces poczytuję również fakt, że nasi pracownicy ponownie znaleźli się w prestiżowym rankingu World’s Top 2% Scientists 2024 Uniwersytetu Stanforda i to na aż dwóch listach. Pierwszej, gdzie uwzględniono cały dorobek w karierze naukowej i gdzie znalazło się sześciu naukowców z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

  • Pani dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG, Wydział Elektryczny (obecnie Wydział Informatyki),
  • Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Wydział Elektryczny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Wydział Elektryczny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Piotr Gnaciński, Wydział Elektryczny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, Wydział Elektryczny.

Na drugiej liście, uwzględniającej wyłącznie dorobek naukowy w 2023 roku, gdzie również znalazło się sześciu naukowców z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

  • Pani dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG, Wydział Elektryczny (obecnie Wydział Informatyki),
  • Pan dr inż. Krzysztof Wróbel, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan dr inż. Mariusz Specht, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan dr inż. Mateusz Gil, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny, Wydział Nawigacyjny,
  • Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Wydział Elektryczny.

Nasi pracownicy po raz kolejny weszli także w skład Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk w kadencji na lata 2024-2028:

Komitet Elektroniki i Telekomunikacji PAN

  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki
  • prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski

Komitet Transportu PAN

  • prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit

Komitet Metrologii i Aparatury Naukowej PAN

  • dr hab. inż. Kalina Detka, prof. UMG
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki
  • dr hab. Agata Skwarek, prof. UMG

Komitet Nauk o Żywności i Żywieniu PAN

  • prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowski

Komitet Geodezji PAN

  • prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny
  • prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit

Z kolei w lutym tego roku Dyrektor Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski został powołany na członka zespołu doradczego do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów oraz wybitnych młodych naukowców.

Znaczące wyróżnienie wiosną tego roku za działalność na rzecz upowszechniania koncepcji zarządzania projakościowego w rejonie Pomorza Gdańskiego przypadło prof. dr. hab. inż. Piotrowi Przybyłowskiemu, który otrzymał Nagrodę Indywidualną im. prof. Romualda Kolmana przyznaną przez Kapitułę Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości.

Niewątpliwie wszystkie te osiągnięcia napawają nas jako społeczność akademicką wielką dumą.

 

Drodzy Studenci!

Ufam, że zdobywanie wiedzy od tak znakomicie wykwalifikowanej kadry będzie dla Was nie tylko bezcennym doświadczeniem, ale przede wszystkim okazją do Waszego naukowego rozwoju!

 

Szanowni Państwo!

Mówiąc o osobach zasłużonych dla rozwoju nauki, kultury, gospodarki, szkolnictwa morskiego bądź życia społecznego, nie wypada nie przywołać dwóch doktorów honoris causa Uniwersytetu, którym ten zaszczytny tytuł nasza Uczelnia nadała w ubiegłym roku akademickim.

Jesienią, 6 października 2023 roku jedno z najwyższych wyróżnień w świecie akademickim – tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jako pierwszy zagraniczny przedstawiciel świata nauki, otrzymał  Prof. Hans Rummel z Hochschule Bremerhaven, wybitny specjalista od dydaktyki morskiego języka angielskiego (Maritime English) w środowisku międzynarodowym.

Wiosną, a dokładnie 21 marca 2024 roku, doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni został Profesor Bradford Parkinson z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda, zwany ojcem systemu nawigacji satelitarnej GPS.

 

Drodzy Studenci! Szanowni Państwo!

Nieprzypadkowo przywołałem tutaj nazwiska dwóch wybitnych uczonych spoza granic naszego kraju. Uniwersytet Morski w Gdyni na stałe współpracuje bowiem z ośrodkami zagranicznymi, a w sposób szczególny z uczelniami morskimi w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU), którego nasz Uniwersytet jest członkiem, a któremu mam zaszczyt przewodniczyć.

Sto lat naszej działalnośc, to niestrudzona, nieustanna wędrówka zawsze w górę, pełna wyzwań i determinacji, od Szkoły Morskiej, poprzez kolejno: Państwową Szkołę Morską, Wyższą Szkołę Morską, Akademię Morską, do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Ten olbrzymi wysiłek i postęp został dostrzeżony i zyskał uznanie w świecie. Dzisiaj przewodniczymy elitarnemu stowarzyszeniu uczelni morskich na świecie. Nasze zdanie jest wysłuchiwane i brane pod uwagę, co daje nam możliwość kreowania globalnej polityki morskiej.

W przyszłym tygodniu pięciu pracowników i sześciu studentów naszego Uniwersytetu udaje się do Stanów Zjednoczonych, gdzie na uczelni Massachustetts Maritime Academy, która jest tegorocznym gospodarzem corocznego zgromadzenia, będę przewodniczył IAMU Annual General Assembly. Podczas tego zgromadzenia powołamy w poczet członków Stowarzyszenia portugalską uczelnię morską im. Henryka Żeglarza, tego księcia Henryka, który założył w XV wieku najstarszą uczelnie morską w Europie, której absolwenci przyczynili się do spektakularnych odkryć geograficznych: Bartolomeu Diaz, Vasco da Gama, Pedro Álvares Cabral.

Godne podkreślenia jest to, że tym razem to my, po pięciu wiekach, będziemy wprowadzali portugalską uczelnię na salony światowego shippingu.

Nasza aktywność zarówno w IAMU, ale także w Międzynarodowej Organizacji Morskiej – International Maritime Organization (IMO), agendy ONZ, czy w innych międzynarodowych organizacjach świadczy o tym, że w Uniwersytecie Morskim w Gdyni tradycja spotyka się z postępem, a jako Uczelnia jesteśmy nie tylko otwarci na innowacje, zmiany w nauce, szkoleniu, kształceniu, ale my sami, aktywnie włączając się prowadzenie wspólnych projektów badawczych, biorąc udział w konferencjach czy seminariach, w komitetach, podkomitetach i grupach roboczych, poprzez takie właśnie działania generujemy je, wytyczając przyszłe światowe trendy, ustanawiając międzynarodowe standardy.

W ubiegłym tygodniu na zaproszenie Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) uczestniczyłem w siedzibie IMO w Londynie w uroczystościach poświęconych Światowemu Dniu Morza, który obchodzony jest 26 września. Nowy Sekretarz Generalny IMO, Panamczyk Arsenio Antonio Dominguez Velasco, wyraził chęć odwiedzenia naszej Uczelni w przyszłym roku. Miesiąc temu gościliśmy personę nr 2 w IMO, Dyrektora Wydziału Współpracy Technicznej Międzynarodowej Organizacji Morskiej, Pana Jose Matheickala.

W przyszłym miesiącu wspólnie z prof. Krzysztofem Czaplewskim, prezydentem International Association of Institutes of Navigation (IAIN), udajemy się do Pekinu na Światowy Kongres tej organizacji.

W lipcu jako gość honorowy uczestniczyłem w międzynarodowym Szczycie „AMET Global Maritime Summit” (AGMS 2024), który miał miejsce w Chennai w Indiach. Wydarzeniu towarzyszyło rozdanie nagród AMET Global Maritime Awards (AGMA 2024), przyznawanych przez Fundację Morską dr. J. Ramachandrana, założyciela oraz rektora Academy of Maritime Education and Training (AMET) University. Przypadł mi zaszczyt nie tylko wręczenia laureatom nagród AGMA 2024, ale również przewodniczenia międzynarodowemu jury tej nagrody.

Kilka dni później uczestniczyłem w Szanghaju w DSH International Shipping Innovation Conference, pt. „Digitalization and Decarbonization: Empowering Shipping for a Shared Future”, dotyczącej innowacyjnych rozwiązań w żegludze. Inicjatorem oraz współorganizatorem tego wydarzenia był Shanghai Maritime University - uczelnia, z którą w tym roku obchodzimy czterdziestolecie współpracy.

 

Szanowni Państwo!

Inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni towarzyszy wyjątkowa, podniosła oprawa.

W tym miejscu pragnę podziękować Jego Ekscelencji arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie, Metropolicie Gdańskiemu, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski oraz ojcu Edwardowi Praczowi, kapelanowi Duszpasterstwa Ludzi Morza Centrum Stella Maris za odprawienie porannej, uroczystej mszy świętej w intencji całej naszej społeczności akademickiej.

Dziękuję także Akademickiemu Chórowi pod dyrekcją dr. Karola Hilli, który zadbał o oprawę muzyczną dzisiejszej uroczystości.

 

Szanowni Studenci I roku!

Życzę Wam wytrwałości na obranej przez Was drodze. Nie zrażajcie się napotykanymi podczas studiów trudnościami. Proces uczenia się nie zawsze jest łatwy i przyjemny, usłany różami, zapewne każdy z nas tutaj obecnych może to potwierdzić. Pamiętajcie jednak, że na końcu tej drogi czeka na Was zdobycie wymarzonego, prestiżowego zawodu.

Nasi absolwenci kierunków morskich, kształceni zgodnie z Międzynarodową Konwencją STCW otrzymają obok dyplomów ukończenia studiów także dyplomy morskie honorowane na całym świecie u wszystkich armatorów bez względu na banderę bez konieczności ich nostryfikacji.

Już za chwilę dołączycie do grona studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a tym samym do elitarnego grona ludzi morza. Ufam, że wybór nie tylko naszej Uczelni, ale i wymarzonego przez Was kierunku studiów pozwoli Wam na rozwinięcie Waszych naukowych pasji i zainteresowań oraz będzie źródłem zadowolenia i osobistej satysfakcji, czego Wam serdecznie życzę. Obyście nigdy nie żałowali wybranej przez siebie ścieżki. Każdy szczyt można zdobyć na różne sposoby. My Wam gwarantujemy kolejkę linową do połowy drogi. Co zrobicie po wyjściu z wagonika, zależeć będzie już tylko od Was samych, od zdobytej wiedzy, kompetencji, umiejętności i doświadczenia, ale także troszeczkę od szczęścia i od osobistych predyspozycji.

Cieszcie się tym okresem! I pamiętajcie, że okres studiów to nie tylko czas wytężonej pracy umysłowej, ale i zabawy. Trzeba umieć znaleźć balans, równowagę pomiędzy teorią i praktyką, ale także między nauką, pracą a rozrywką. Dokonujcie jednak mądrych wyborów spośród rozrywek i licznych pokus, a czas wolny przeznaczajcie na zajęcia, które faktycznie dadzą Wam wytchnienie i odpoczynek.

Oby okres studiów na naszej Uczelni był dla Was czasem obfitującym w liczne sukcesy, a zdobyta tutaj wiedza oraz umiejętności pozwoliły w przyszłości na realizację Waszych zawodowych planów i ambicji, kontynuując dzieło waszych poprzedników.

 

Szanowni Państwo!

Miesiąc temu rozpoczęła się moja druga kadencja rektora Uczelni. Jak już wspomniałem, dzisiejsza uroczystość, inauguracja kolejnego roku akademickiego ma więc dla mnie szczególny, w pewnym sensie osobisty wymiar.

Dzisiaj symbolicznie zamykam pewien etap i otwieram nowy. Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować wszystkim, którzy współpracowali ze mną w minionej kadencji oraz podziękować tym, którzy przyjęli moje zaproszenie do współpracy w nowej kadencji. Kłaniam się Wam wszystkim nisko i proszę o pełne zaangażowanie. Przed nami wielkie wyzwania i trudne zadania. Oby nam starczyło sił, chęci i wytrwałości.

Pozwolę sobie raz jeszcze wymienić najważniejsze wyzwania, wskazując także na te, o których nie wspominałem wcześniej, a są to między innymi:

  • przygotowanie uczelni do zapowiadanego procesu parametryzacji,
  • uruchomienie nowych kierunków studiów związanych z rozwijającą się w kraju i na świecie branżą offshore,
  • umiędzynarodowienie UMG poprzez skierowanie oferty do studentów zagranicznych,

(pierwszy krok został już zrobiony – kilka dni temu, 3 października, Dyrektor  Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) przyznał nam fundusze w ramach programu Katamaran na sfinansowanie projektu pn. Polsko-Chińskie wspólne studia I stopnia w zakresie elektromobilności i odnawialnych źródeł energii),

  • zwiększenie współpracy z uczelniami morskimi w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich (IAMU),
  • rozbudowa kampusu uczelni, w tym budowa nowego akademika,
  • rozwój Wydziału Informatyki, nabór pierwszego rocznika studentów, rozpoczęcie budowy Centrum Informatycznego UMG oraz
  • znalezienie formuły i źródeł finasowania budowy następcy statku szkolnego „Dar Młodzieży”, a może także przy okazji, starzejących się statków Horyzont II i IMOR.

I na koniec troszeczkę statystyki.

Liczba studentów rozpoczynających rok akademicki 2024/2025 ogólnie to 4168, w tym na studiach stacjonarnych 2918, na studiach niestacjonarnych 1250 na 11 kierunkach, w 43 specjalnościach.

Liczba studentów przyjętych w procesie rekrutacji na I rok studiów to ogólnie 1589 osób, w tym na studia stacjonarne 1051 na studia niestacjonarne 538.

 

Drodzy Studenci! Szanowni Państwo!

Podzieliłem się z Państwem planami nie tylko na rozpoczynający się rok akademicki, ale na całą nadchodzącą kadencję, ale to, czy uda się je zrealizować, zależy nie tylko ode mnie, lecz od całej wspólnoty akademickiej naszej Uczelni! Dlatego zależy mi, abyśmy przez kolejne lata, tak jak dotychczas, czyli we wzajemnym szacunku, ale i pozostając w ciągłej dyskusji merytorycznej, działali stale i wytrwale na rzecz jej rozwoju.

 

Szanowni Państwo!

Życzę dzisiaj całej naszej społeczności uniwersyteckiej, by rozpoczynający się rok akademicki 2024/2025 obfitował nie tylko w liczne wyzwania, ale i sukcesy na wszelkich polach Państwa aktywności zawodowej oraz naukowej.

Wszystkim nam tutaj zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości życzę zdrowia oraz wszelkiej pomyślności nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym.

Niech rok akademicki 2024/2025 będzie dla całej naszej społeczności akademickiej szczęśliwy i udany!

Vivat Academia,

vivant Professores,

vivat membrum quodlibet,

vivant membra quaelibet,

semper sint in flore!

Proszę Państwa, rok akademicki 2024/2025 ogłaszam za otwarty!

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni